Meclis'te Bu Hafta

Meclis'te Bu Hafta

Türkiye Büyük Millet Meclisi, bu hafta da mesaisini sürdürecek. Genel Kurul'da enerji alanında düzenlemeler içeren kanun teklifinin görüşmeleri devam edecek. Plan ve Bütçe Komisyonundaki bütçe görüşmeleri de bu hafta tamamlanacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, bu hafta da mesaisini sürdürecek. Meclis Genel Kurul gündeminde görüşmelerine geçen hafta başlanan Enerji alanında düzenlemeler içeren yasa teklifi var.

Geçen haftaki görüşmelerde, 24 maddeden oluşan birinci bölüm kabul edilmişti.

Teklife göre, maden arama ve işletme ruhsatlarının verilmesi, birleştirilmesi, sürelerinin uzatılması, devir ve intikalleri ile çevreyle uyum bedeli iadelerine ilişkin müracaatlar dışında, vadesi geçmiş borç durumunu gösterir belge aranılması zorunluluğu kaldırılacak.

Doğal Gaz Piyasası Kanunu'na, Organize Toptan Doğal Gaz Satış Piyasası tanımı eklenecek.

TEİAŞ, bağlantı ve sistem kullanım anlaşmalarında düzenlenen sistem kullanım ihlallerinin takibini yapacak, ihlal durumu tespit edilen tüzel kişilere cezai şart ve diğer yaptırımları uygulayacak.

MTA tarafından ihale edilen alanların satışlarına ilişkin ihale bedelleri taksitlendirilerek ödenebilecek.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen 2021 yılı bütçesi üzerindeki mesai de bu hafta tamamlanacak.

Komisyonda Pazartesi Ticaret Bakanlığı, Salı Dışişleri Bakanlığı, Perşembe: İçişleri Bakanlığı, Cuma ise Cumhurbaşkanlığı ve bağlı kuruluşların bütçeleri ele alınacak

Komisyon aşaması tamamlanan bütçe, daha sonra Meclis Genel Kurulu gündemine gelecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz