Grip Aşısında Kaos

Grip Aşısında Kaos

Grip aşısının ithalinde hem geç kalınmış olması, hem de getirilen miktar yetmediği için sadece “yüksek risk” taşıyanlara yapılacak olması, tepkilere yol açtı. Üstelik, organ nakli hastaları, kanser hastaları, Koahlılar, astımı olanlar riskli grupta kabul edilmiyor. Yaşananlara anamuhalefetten tepki gecikmedi.

Grip aşısında kaos başladı.

Bu dönemde sağlık merkezlerine başvuran hastaların Covid-19 mu grip mi olduğunu ayırmak güçleşecek. Benzer belirtiler çok.

Ancak grip aşısı için belirlenen yeni kriterler, tepkilere neden oldu.

Grip aşısı yaptırmak için Astım + Şeker Hastalığı + Koroner Arter Hastalığı + Karaciğer hastalığının bir kişide bulunması 4 puan ediyor ve hastanın grip aşısını yaptırmasına yetmiyor.

Çünkü, “Yeni risk değerlendirme kriterleri” risk grubunda olması gereken pek çok hastayı sistemin dışına çıkararak, grip aşısı yaptırmalarına engel oluyor.

Organ nakli olanlar, kanser hastaları, Koahlılar, astımı olanlar grip aşısı yaptırmak için yeterince riskli grupta kabul edilmiyor.

Yani risk grubunda olduğu halde sistemin, aşı yapılmasına izin vermediği ve “Risk grubunda değilsiniz” cümlesiyle şaşırttığı çok sayıda vatandaş, mağdur durumda.

Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası, "bilimsel olmayan ve mantık dışı" diye nitelediği skor uygulanmasına son verilmesi gerektiği konusunda uyarıyor.

Anamuhalefet de tepkili.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, sosyal medya hesabından Sağlık Bakanlığını eleştirdi.

"Adalet ve kalkınma partisi, salgın sürecinde grip aşısını bile yeterli sayıda temin edemedi. Grip aşısı olması gereken milyonlar aşı olamıyor. Sadece yüksek risk grubundaki raporlulara yapılıyor. Ancak riskli hastalığı olanlara bile rapor çıkmıyor. Tam bir ‘Ali
Cengiz’ oyunu. Yazıklar olsun" ifadelerini kullandı.

Vatandaşlar risk durumlarını E-nabız sistemi üzerinden öğrenebiliyor...

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz