Ermenistan'ın Azerbaycan'a Saldırıları

Ermenistan'ın Azerbaycan'a Saldırıları

Azerbaycan ordusunun topraklarını kurtarmak için başlattığı operasyonlar başarıyla sürüyor... Ermenistan güçlerine ait hedefleri imha eden Azerbaycan ordusu, çok sayıda askeri de etkisiz hale getirdi... Meclis Başkanı Mustafa Şentop da, Azerbaycan Milli Meclisine hitap etti... Amerikan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun ise Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanlarını Washington'a davet ettiği öne sürüldü.

Azerbaycan ordusu, sivilleri hedef alarak ateşkesi ihlal eden Ermenistan'a ağır darbeler indirerek işgal altındaki topraklarını kurtarmayı sürdürüyor...

Ağdere, Ağdam, Fuzuli, Hadrut, Cebrail, Gubadlı ve Zengilan yönlerinde direnmeye çalışan Ermenistan güçlerine karşı operasyonlar devam ediyor..

Azerbaycan ordusu, Ermenistan güçlerine ait 2 adet T-72 tank, 4 adet Grad füze sistemi, 1 adet D-30 obüsü ve 5 aracı imha etti.

Operasyonlarda çok sayıda Ermenistan askeri etkisiz hale getirildi.

Cephede durumun Azerbaycan ordusunun kontrolünde olduğu kaydedildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı işgalden kurtarılan Fuzuli ve Cebrayıl bölgelerinde ele geçirilen askeri araç ve mühimmatların görüntülerini paylaştı.

Ermenistan ise sivilleri hedef almaya devam ediyor..

Azerbaycan Başsavcılığı, 27 Eylül'den 19 Ekim'e kadar Ermenistan'ın saldırıları nedeniyle meydana gelen can ve mal kayıplarını açıkladı.

Saldırılarda 61 sivil yaşamını yitirdi, 282 sivil yaralandı. BİN 846 ev, 90 apartman ve 341 kamu binası kullanılamaz hale geldi.

Bu arada, Azerbaycan temaslarını sürdüren Meclis Başkanı Mustafa Şentop Azerbaycan Milli Meclisi'ne hitap etti, Türkiye'nin desteğini yineledi.

Biz haklı ve kutlu davasında azerbaycan nasıl isterse o şekilde yanında olacağız

Şentop, Ermenistan'ın saldırıları karşısında uluslararası camianın sessiz kalmasını eleştirdi...

Doğrudan sivilelre hedef alan bu saldırılar savaş suçudur. aldığımız kararları yoks ayan, sağır mısınız kör müsünüz?...... bütün dünya bu hakikati bilmelidirki, ermenistan terör devleti olmaya muktedirdir. azerbaycanın bir 30 yıl daha bekleyecek niyeti yoktur.

Bu arada, Amerikan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanlarını Washington'a davet ettiği öne sürüldü.

Amerikan basınında yer alan iddiaya göre, iki bakan Pompeo'nun davetini kabul etti.

Pompeo'nun Bayramov ve Mnatsakanyan ile ayrı ayrı görüşeceği ifade edildi...

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz