ABD Yüksek Mahkemesinden Kritik "Oy Sayım" Kararı

ABD Yüksek Mahkemesinden Kritik "Oy Sayım" Kararı

3 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimleri yaklaşırken Amerikan Yüksek Mahkemesi'nin aldığı karar, Joe Biden'ın elini güçlendirdi... Mahkeme, Cumhuriyetçi Partinin itirazını reddederek, postayla zamanında kullanılmış oyların seçimden 3 gün sonrasına kadar sayılabileceğine hükmetti.

3 Kasım'da yapılacak Amerikan başkanlığı seçimleri yaklaşırken Yüksek Mahkemenin aldığı karar, ülke gündemini sarstı.

Mahkeme, Cumhuriyetçi Partinin itirazını reddederek, Pensilvanya eyaletinde, postayla zamanında kullanılmış oyların seçimden 3 gün sonrasına kadar sayılabileceğine hükmetti.

Söz konusu karar, postayla oy kullanılması konusunda "avantajlı" olarak değerlendirilen Demokratlar tarafından sevinçle karşılandı.

Seçim sonuçlarının yakın çıkması durumunda, 6 Kasım'a kadar sayılacak oyların hayati önem taşıyabileceği kaydedildi.

Amerikan Başkanı Donald Trump ile Cumhuriyetçiler, bazı eyaletlerde "oyların seçim gününden sonra da sayılabilmesi" yönündeki yaklaşıma şiddetle karşı çıkıyordu.

Koronavirüs salgını nedeniyle ülkede 70 milyondan fazla kişinin oylarını posta yoluyla kullanabileceği ve oyların sayılabilmesi için tek günün yeterli olmayabileceği belirtildi.

Bu arada, başkanlık seçimleri için posta ve elden zarf bırakma yoluyla şu ana kadar 30 milyona yakın oy kullanıldı.

Teksas 4 milyon, California 3 milyon ve Florida 2,5 milyondan fazla oyla ülkede erken oylamanın en fazla yapıldığı eyaletler olarak öne çıktı.

2016'da yapılan Başkanlık seçimlerinde, posta yoluyla sadece 75 bin erken oy kullanılmıştı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz