Tayland'da Kraliyet Karşıtı Gösterilere Darbe

Tayland'da Kraliyet Karşıtı Gösterilere Darbe

Tayland'da, yaklaşık 4 aydır süren demokrasi yanlısı gösterilere bir son vermek isteyen hükümet olağanüstü hal ilan etti. Dörtten fazla kişinin biraraya gelmesi ve hükümetin istemediği haberlerin yayımlanması yasaklandı.

Tayland'da, kraliyet destekli cunta hükümetleri rejiminin değişmesi için yazdan beri düzenlenen demokrasi yanlısı gösterileri bastırmak amacıyla olağanüstü hal ilan edildi.

Öğrencilerin başını çektiği barışçılı gösterilere rağmen, hükümet OHAL kararını, 'huzur ve düzenin korunması ihtiyacıyla' aldığını savundu..

Karara gerekçe olarak, kamu düzenini bozma, çatışmaya kışkırtma, kaos çıkarma girişimi ve kraliyet konvoyunun engellenmesi gibi nedenler de gösterildi..

OHAL kararnamesiyle dörtten fazla kişinin biraraya gelmesi yasaklandı.

Ayrıca 'ulusal güvenliği ya da huzur ve düzeni etkileyecek şekilde korku yaratan, kasten dezenformasyon yapan, yanlış anlaşılmaya yol açan haberlerin yayımlanmasını yasaklamak' dahil medyaya sıkı kısıtlamalar getirildi.

OHAL ilanının ardından, Bangkok'taki başbakanlık binası önündeki protestocular püskürtüldü. 20 kişi gözaltına alındı.

20 Eylül'de öğrenciler, Büyük Saray'ın karşısındaki alana "Halk bu ülkenin krala değil, halka ait olduğuna ilişkin niyetini beyan etmiştir" yazan bir plaket yerleştirmişti..

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz