Enflasyon Çift Hanede

Enflasyon Çift Hanede

Enflasyon Temmuz'da yine çift hanede...Temmuz'da tüketici fiyat endeksi aylık yüzde 0 nokta 58 artarken; yıllık enflasyon da yüzde 11 nokta 76 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu Temmuz ayı enflasyon rakamlarını açıkladı.

Tüketici Fiyat Endeksi Temmuz'da aylık yüzde 0 nokta 58, yıllık yüzde 11 nokta 76 ve on iki aylık ortalamalara göre ise yüzde 11 nokta 51 arttı.

Yurtiçi üretici fiyat endeksi ise aylık yüzde 1 nokta 02, yıllık yüzde 8 nokta 33, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 6 nokta 81 artış gösterdi.

Temmuz ayında fiyatı en çok artan ürün yüzde 61 nokta 86 ile bir haftalık yurt içi turları olurken, en fazla düşüş de yüzde 37 nokta 78 ile taze fasulyede gerçekleşti.

Aynı dönem yıllık artışın yüksek olduğu ana gruplarda ilk sırayı yüzde 21 nokta 9 ile çeşitli mal ve hizmetler oluşturdu. Bunu yüzde 21 nokta 78 ile alkollü içecekler ve tütün, yüzde 14 nokta 17 ile de sağlık takip etti.

Rakamlara ilişkin ekonomi yönetimden de değerlendirme geldi...Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak "Enflasyon konusundaki mücadelemizi, hedefe ulaşma azmimizi ve bu konuda atacağımız yapısal adımları kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz"
dedi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz