Kamu Personeli Haberleşme İçin Yerli Programları Kullanacak

Kamu Personeli Haberleşme İçin Yerli Programları Kullanacak

Kamu çalışanlarının yerli mesajlaşma programı kullanması zorunlu hale getirildi. Personelden; kurumsal haberleşme için yabancı mesajlaşma uygulamaları yerine, sunucuları kurum kontrolünde olan mesajlaşma uygulamalarının kullanılması istendi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, kamu kurumlarının bilgi sistemleri için başlattığı çalışma kapsamında “Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi” yayımladı.

Buna göre; kamu çalışanlarının WhatsApp, Telegram gibi yabancı mesajlaşma programları kurumsal işlemlerde kullanılmayacak. Kamu personelinin bu programlar yerine yerli mesajlaşma programları kullanması zorunlu hale getirildi.

Yeni düzenlemeler “Yerli ve milli ürün kullanımının teşvik edilmesi”, “Mükerrer çalışmaların ve yatırımların önüne geçilmesi”, “Güvenlik tedbirlerinin üç seviyeli olacak şekilde derecelendirilmesi”, “Güvenlik tedbirlerinin uygulanıp uygulanmadığının
denetlenebilmesi” gibi 12 başlıkta açıklandı.

Kritik türdeki veri güvenliğinin sağlanması için kurumun tüm bilgi, iletişim envanteri ve varlıkları çıkarılacak. Her çalışan hazırlanan özel bir anketi dolduracak ve ne kadar kritik bilgiye sahip olduğu ile kimlerin erişim imkanı olduğu tespit edilecek.

Buradaki puanlamalara göre, kurumların güvenlik altyapıları da derecelendirilecek. Kurumlar derecelere göre bir altyapı çalışması yapacak ve tüm bilgi işlem altyapıları saldırılara hazır ve korunaklı olacak.

Bu çalışma ile tüm kamu kurumlarının siber saldırılar, bilgi sızdırılması ile evrakların kontrolünün sağlanması hedefleniyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz