Brüksel'den Facebook, Youtube Ve Twitter Yönergesi

Brüksel'den Facebook, Youtube Ve Twitter Yönergesi

Avrupa Birliği Komisyonu, Facebook, Youtube ve Twitter gibi sosyal medya sosyal medya şirketlerine ilişkin yeni bir yönerge açıkladı.. Buna göre, söz konusu platformlar nefret söylemi ve zararları konusunda Avrupa Birliği yayıncılık kanunlarına bağlı olacak.

Facebook, Youtube ve Twitter gibi sosyal medya platformları nefret söylemi ve zararları konusunda Avrupa Birliği yayıncılık kanunlarına bağlı olacak.

Avrupa Birliği Komisyonu'nun açıkladığı yönergeye göre, sosyal medya şirketleri geleneksel medya şirketleri gibi kendi platformları üzerinde yayınlanan içerikten sorumlu tutulacak.

Açıklamada, "Çevrim içi servis sağlayıcılar, geleneksel medya şirketleri gibi, kullanıcılarının nefret söylemine ve reşit olmayanların zararlı içeriklere karşı korunmasını sağlamak zorunda olacak" ifadeleri kullanıldı.

Buna göre, sosyal medya platformları şiddet, nefret ve terörizmi tetikleyen içeriklere karşı önlem almak ve çocuk programlarına yerleştirilen reklamların uygunluğunu denetleyecek.

İşitsel ve görsel içeriklerin temel teşkil etmediği, fakat önemli bir kısmını oluşturduğu platformlar için ise yönetmelik bağlayıcılığı bulunmasa da geçerli olacak.

Avrupa Birliği üyesi ülkeler, 19 Eylül'e kadar hayata geçirilmesi gereken uygulamaya hangi şirketlerin dahil edileceğinin belirlenmesinde son sözü söyleyecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz