Nasa'nın Mars Görevinde Dikkati Çeken Yenilik

Nasa'nın Mars Görevinde Dikkati Çeken Yenilik

Bilim insanlarının Mars'ı keşif çalışmaları devam ediyor.. Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, 'Perseverance' keşif aracıyla Kızıl Gezegene helikopter gönderecek. 23 kamera ve 2 mikrofon donanımlı, uzaktan kumandalı helikopter Mars'ta gözlemler yapacak..

Bu yıl Kızıl gezegen misyonlarına bir yenisi daha eklenecek.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, 'Perseverance' keşif aracıyla yollayacağı helikopteri, Mars'ın atmosferinde uçurmaya çalışarak bir ilke imza atmaya hazırlanıyor.

23 kamera ve 2 mikrofon donanımlı 'Ingenuity' adı verilen uzaktan kumandalı helikopter kuş bakışı gözlemler yapacak... Adı 'sebat' anlamına gelen Perseverance ise Mars'ın Jezero krateri yüzeyinden numuneler toplayarak veri analizi yapacak.

Dünya'ya göre yerçekiminin üçte bir daha az olması helikopterin uçuşunu kolaylaştıracak gibi gözükse de, atmosfer yoğunluğunun Dünya'nın yüzde 1'ine denk geldiği gezegende Ingenuity'i zorlu bir kalkış bekliyor.

Geçmişteki mikrobiyal yaşamın izlerini arayacak olan NASA'nın yeni Mars keşif aracının yolculuğu, 20 Temmuz'da Florida'daki Cape Canaveral hava üssünden başlayacak.

Planlarda bir aksilik olmazsa araç 18 Şubat 2021'de Mars'ın yüzeyine ulaşacak.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz