Üniversitelerde Yurtdışı Yatay Geçiş

Üniversitelerde Yurtdışı Yatay Geçiş

Yükseköğretim Kurulu, yurt dışı yatay geçiş kontenjanlarındaki yüzde 50 kısıtı kaldırdı... YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, uzaktan öğretim ile ilgili alınan kararları da haftaya kamuoyu ile paylaşmayı planladıklarını duyurdu..

Yükseköğretim Kurulu , yurt dışı yatay geçiş kontenjanlarındaki yüzde 50 kısıtı kaldırdı.

tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, öğretmenlik, mühendislik ve mimarlık programları ise bu kapsam dışında kaldı ama bu bölümlerde okuyan öğrenciler için de yeni bir imkan tanındı. Buna göre söz konusu bölümlerde dünya sıralamasında ilk binde

olan üniversitelerde okuyan Türk öğrenciler Türkiye'de eğitim ve öğretim görebilecek

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç , yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu düzenlemeyle , yurt dışına giden ve üstün nitelikli üniversitelerde okuyan başarılı öğrencileri tekrar Türkiye'deki üniversitelere kazandırılmasının amaçlandığını bildirdi.

Yekta Saraç, yurt dışından gelecek uluslararası öğrencilerin sayısını artırmak için de yeni düzenlemeler yapıldığına işaret etti, Türkiye'nin yabancı öğrenciler için cazibe merkezi olmaya devam etmesinin sağlanacağını belirtti.

Saraç, "Eğitim ve öğretim dönemi başladığında kayıt yaptırmış ancak tedbirler nedeniyle gelemeyen öğrencilere uzaktan eğitim imkanı sağlanacağını duyurdu.

Prof. Dr. Yekta Saraç, önümüzdeki hafta üniversitelerde uzaktan öğretim ile ilgili alınan yeni kararların da açıklanacağını kaydetti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz