ABD Basınından Yunanistan'a Suçlama

ABD Basınından Yunanistan'a Suçlama

Yunanistan'ın covid-19 salgınını bahane ederek göçmenleri zorla Türkiye'ye gönderdiği ortaya çıktı.. Amerikan basını, Yunan makamlarının para, telefon ve elbislerine el koydukları göçmenleri iç çamaşırlarıyla Türkiye'ye gönderildiklerini yazdı. Bu tutumunun sınır dışı değil hukuk dışı uygulama olduğu belirtildi..

Amerikan Wall Street Journal gazetesinin, özel haberine göre, Yunanistan, covid-19 salgınını bahane ederek, ülkedeki sığınmacıları bir araya getirip zorla Türkiye'ye gönderiyor.

Gazetenin röportaj yaptığı bazı Suriyeliler, Sömbeki Adası'nda kendilerine iltica başvurularının başlatılması için Atina'ya götürüleceklerinin söylendiğini, ancak Yunan sahil güvenliği teknesine bindirilerek Türk kara sularına bırakıldıklarını ifade etti..

Yunan polisinin mülteci kamplarının yanı sıra kapalı gözaltı merkezlerinde kalan göçmenleri de özgürlük vaadiyle Türkiye sınırına gönderdiği kaydedildi..

Yunanistan'da kampta kalan bazı göçmenler ise Yunan polisinin kendilerini kelepçeleyerek Türkiye sınırına götürdüğünü ve buradan bir insan kaçakçısının teknesine bindirip, sadece iç çamaşırlarıyla Meriç Nehri'nin karşı yakasına geçmeye zorladığını anlattı.

Göçmenler, sığınma başvurusu için ilk adımı attıklarını kanıtlayan resmi evrakları gösterdiklerini, ancak polisin kendilerini zorla gönderdiğini, tartakladığını, paraları ve cep telefonlarını aldığını da söyledi..

Yunanistan Mülteciler Konseyi yaşananları, "Bu bir sınır dışı değil, hukuk dışı bir geri püskürtme. Cenevre Sözleşmesi'ne ve Yunan yasalarına göre yasa dışı" sözleriyle değerlendirdi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz