Koronavirüs, Dünyanın Üçüncü Ekonomisini De Vurdu

Koronavirüs, Dünyanın Üçüncü Ekonomisini De Vurdu

Koronavirüs pandemisi, dünyanın üçüncü ekonomisini de vurdu. Japonya savaş sonrası dönemin en büyük ekonomik kriziyle karşı karşıya. Uzmanlara göre, ülkeyi teknik resesyon tehlikesi bekliyor. Ekonominin koronavirüs sürecinden önceki seviyesine yeniden gelebilmesi için en az bir ya da iki yılın geçmesi gerektiği belirtildi.

Koronavirüs salgını nedeniyle küresel ölçekte yaşanan ekonomik daralmalar, dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi olan Japonya'da da etkisini gösterdi.

Japon hükümetinden yapılan açıklamada, gayri safi yurt içi hasılanın ilk çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 0,9 gerileme kaydettiği bildirildi. Daralmanın yıl genelinde ise yüzde 3,4'e ulaşacağı tahmin ediliyor.

Japonya ekonomisinin 2019 son çeyreğinde yüzde 7,3 oranında küçüldügü hesaplanmıştı. Uzmanlar, ekonomik performansın üst üste iki çeyrekte düşüş göstermesi halinde teknik bir resesyon tehlikesinin oluşacağı uyarısında bulundu.

Bir hükümet yetkilisi ise Japonya'nın İkinci Dünya Savaşından bu yana görülen en büyük krize sürüklendiğini iddia etti.

Japon uzmanlara göre, ülke ekonomisinin koronavirüs krizinden önceki seviyesine yeniden gelebilmesi için en az bir ya da iki yıl geçmesi gerekiyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz