Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Mektup

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Mektup

Türkiye'de covid 19 virüsten dolayı son 24 saatte 76 kişi daha hayatını kaybetti, can kaybı 725'e yükseldi. toplam vaka sayısı ise 34 bin 109... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşlara mektup yazarak; " Müsterih olunuz hiçbir virüs, hiçbir salgın Türkiye'den güçlü değildir. " dedi. Öte yandan virüsle mücadelede yeni tedbirler alınırken, salgından etkilenen ihtiyaç sahiplerine ise destek yardımları sürüyor.

covid 19 salgınında can kaybı artıyor....

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşlara KOVİD-19 mücadelesiyle ilgili mektup yazdı.

Erdoğan, mektubunda; "Türkiye, son 18 yılda temel hizmet alanlarında yaşadığı değişim ve dönüşüm sayesinde koronavirüs salgınına en hazırlıklı ülkelerden biridir. Müsterih olunuz hiçbir virüs, hiçbir salgın Türkiye'den güçlü değildir. 165 bin
doktorumuz, 205 bini hemşire olmak üzere 490 bin sağlık ve 360 bin destek personelimizle devasa bir sağlık ordusuna sahibiz." ifadelerini kullandı...

Erdoğan mektubunda vatandaşlardan isteğini de ekledi ve "Sizlerden ricam; bu salgın tehdidi ortadan kalkana kadar evlerinizde kalmanız, kesinlikle dışarıya çıkmamanızdır. Sizleri bu salgından koruyabilmemizin en etkili yolu budur” dedi.

Bilim Kurulu üyelerinden Prof. Dr. Levent Yamenel de tedbirlere uyulması halinde 2 - 3 ay içinde virüsün kontrol altına alınacağını söyledi.

"Kurallara uyarsak 2-3 haftada o kritik eşiğe gelir, kırılmayı sağlayabilirsek, yani o yükselmeden sonraki o platoya dönme eşiğini yakalayabilirsek o zaman biz ülkece başarmış olacağız. Ve böylece de 2-3 ay içerisinde de virüsü kontrol altına alma
ihtimalimiz olacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'da ücretsiz izne çıkarılanlar için maaş desteği başlatılacağını, 4,4 milyon aileye nakdi yardım sağlanacağını, esnafa 2 milyar liradan fazla finansman desteği kullandırıldığını aktardı.

2 milyon 300 bin haneye daha 1000'er lira nakdi destek verilmesine ilişkin yardımın detaylarını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk paylaştı. ihtiyaç sahipleri herhangi bir başvuruda bulunmayacak ve yardımlar evlere
götürülecek.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da Türk Silahlı Kuvvetleri'nde salgına karşı her türlü tedbirin alındığını söyledi.

Koronavirüsün operasyon bölgelerine sirayet etmediğini vurgulayan Akar, "Bir haftada 3 buçuk - 4 milyon cerrahi maske, Haftada 105 milyon tulum yapabilecek duruma geldik." dedi.

Tek kullanımlık maske eldiven gibi malzeme atıklarına ilişkin ise genelge yayımlandı...

Buna göre, Maske ve eldiven atıkları kurum, işletme ya da evlerde biriktirilerek, en az 72 saat bekletildikten sonra 'evsel atık' olarak belediyeye teslim edilecek.

Türkiye, İtalya ve İspanya'nın ardından 5 ülkeye daha yardım elini uzattı.

Ankara Etimesgut Askeri Havalimanında hazırlanan askeri kargo uçağı ile Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Bosna-Hersek ve Kosova’ya yardım malzemesi gönderildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz