İş Bankası'nın Hisse Devri İçin Düzenleme Hazırlanıyor

İş Bankası'nın Hisse Devri İçin Düzenleme Hazırlanıyor

Adalet ve kalkınma partisi, İş Bankası'nın hisse devri için düzenleme hazırladı. Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan'a sunulan teklife göre, Cumhuriyet Halk Partisi'nin İş Bankası'ndaki hisseleri Hazine'ye devredilecek, bankadaki yönetim kurulu üyelikleri de sonlandırılacak.

Erdoğan - (5 Şubat 2019) Yasal olmayan bir süreci işleten CHP'yi yasal bir zemine çekmiş olacağız...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık ettiği AK Parti'nin son MKYK toplantısında, İş Bankası'ndaki CHP hisselerinin Hazine'ye devri gündeme geldi.

Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, devire ilişkin çalışma konusunda sunum yaptı.

Canikli'nin sunumu sırasında, Atatürk'ün el yazısıyla kaleme aldığı vasiyeti ile CHP hisseleriyle ilgili Menderes dönemindeki tartışmalara ilişkin Meclis tutanakları ekrana yansıtıldı.

Sunumda, Siyasi Partiler Yasası'na göre, partilerin bu şekilde malvarlığının olamayacağı savunuldu, CHP'nin bu hisseler üzerinden taşınır ve taşınmazlarının hatta zeytinliğinin bile bulunduğu ifade edildi.

Teklife göre CHP'nin İş Bankası'ndaki hisseleri Hazine'ye devredilirken, CHP'nin bankadaki yönetim kurulu üyelikleri de sonlandırılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hisse devri yöntemine ilişkin farklı görüşlerini açıkladığı toplantıda, Canikli'ye, "Tekrar çalışın ve bir an önce getirin" talimatını verdi.

Canikli'nin iki seçenekli bir çalışma hazırlayıp 17 Şubat Pazartesi günü düzenlenecek Merkez Yönetim Kurulu toplantısında konuyla ilgili sunum yapması planlanıyor.


Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz