Ankara'da YHT Kazası Davası

Ankara'da YHT Kazası Davası

Başkentte 13 Aralık 2018'de 9 kişinin hayatını kaybettiği, 107 kişinin yaralandığı yüksek hızlı tren kazasına ilişkin davada, sanık savunmaları, yapılan ihmalleri gözler önüne serdi... Olay günü makas değişiminden sorumlu olan memur, daha önce bir eğitim almadığını itiraf etti... Trafik İstasyon Müdürü ile Yardımcısı ise yüksek hızlı tren hattının, eksikler giderilmeden açıldığını ileri sürdü...

Ankara'da 13 Aralık 2018'de 9 kişinin ölümü, 107 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan hızlı tren kazasına ilişkin davanın ilk duruşmasında, sanıklar savunmalarını yaptı.

Olay tarihinde makastan sorumlu memur olarak görev yapan tutuklu sanık Osman Yıldırım, göreviyle ilgili eğitim almadığını söyledi..

Ekim 2018'de geçici görevle Samsun'dan Ankara'ya geldiğini anlatan Yıldırım, ihmaller zincirinin son halkası olduğunu ifade etti.

Kaza günü tek başına nöbet tuttuğunu kaydeden Yıldırım, "Eğitim almamam, tek başıma çalışmam, aşırı üşümem hata yapmama sebep oldu, sinyalizasyon olsaydı kaza olmazdı" dedi.

Hareket memuru Sinan Yavuz ise “Makinistini arayıp treni gönderdim. Sinyal sistemi de olmadığı için makasın hangi yönde olduğunu fark etme şansımız yoktu" dedi.

Olay günü trafik kontrolörü olarak görev yapan tutuklu sanık Emin Ercan Erbey ise konumu gereği söz konusu makası görme şansı olmadığını söyledi.

Ankara Yüksek Hızlı Tren Gar Müdür Yardımcısı Kadir Oğuz, Osman Yıldırım'ın butonu kullanmayı bildiğini öne sürerek, "Eğitim evrakının imzalanmaması butonu kullanmayı bilmediğini göstermez" dedi.

Trafik ve İstasyon Müdürü Ünal Sayıner, "Hat yeni hizmete açıldığı için personelde acemilik olabilir" ifadelerini kullandı.

Sayıner, "tren hatlarında yoğunluk yaşandığını ve kısa süreli arızaların meydana gelmeye başladığını" bildirdi.

8. Bölge Müdürü Duran Yaman da kazadan önce 2 risk analizi yapıldığını belirtti.

Trafik ve İstasyon Yönetimi Müdür Yardımcısı Ergün Tuna ise, "Hattın ilk açıldığında eksiklikler olduğu biliniyordu. Bununla ilgili rapor yazdık. Halen de bir sinyalizasyon sisteminin olduğu söylenemez" ifadelerini kullandı.

Tuna, Henüz tamamlanmamış bir hattın açılması talimatını kimin verdiği sorusunu, "Genel Müdürlük" diye yanıtladı.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar hareket memuru Sinan Yavuz ve trafik kontrolörü Emin Ercan Erbey'in tahliyesine karar verdi.

Böylece davada tek tutuklu sanık, olay günü makastan sorumlu olan Osman Yıldırım kaldı.

Duruşma 24 Ocak tarihine ertelendi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz