Asgari Ücret İçin Zam Pazarlığı

Asgari Ücret İçin Zam Pazarlığı

2020 yılı için asgari ücret pazarlığı başlarken; Türk-İş kapıyı 2 Bin 578 liradan açacağını işaret etti. Ancak son rakam diğer işçi konfederasyonlarıyla yapılacak toplantı sonrası belli olacak... Yıl sonu enflasyonunun asgari ücret pazarlık sürecini nasıl etkileyeceği sorusu ise hala merak konusu... Türk-İş, hesaplamada; gıda enflasyonunun dikkate alınması gerektiğini söylüyor.

Milyonlarca asgari ücretli 2020 yılı için belirlenecek rakama kilitlendi.

İşveren cephesi hep maliyet üzerinden hesap yapıyor. İktidar da işverenin dengesi için düşük tutmaya çalışıyor ama bir de gerçek var. Bizim hesaplamalarımız çalışanların lehine olması yönünde.

Pazarlık öncesi masada işçi kesimini temsil edecek olan Türk-İş açlık sınırına dikkati çekerek alt sınır olarak 2 Bin 578 Liraya işaret etmişti. Ancak son rakam DİSK ve Hak-İş'le yapılacak görüşmeler sonucu belli olacak.

Türk-İş her ay açlık ve yoksulluk sınırını açıklıyor. açlık sınırının 2 103 Lira olduğu bir yerde bizim alt sınırımız 2 bin 578 lira dedi. Ancak diğer konfederasyonlara da komisyon giderek ortak bir rakam oluşturulacak. ama 2 bin 578 lira üzeri olmasını
istiyoruz tabii.

Talepler böyleyken asgari ücret için senaryolar da masada.

Zira, Merkez Bankası’nın tahminlerine göre; 2019 enflasyonu yüzde 12 civarında olacak. Hükümetin yıl sonu enflasyon hedefi ise yüzde 8 noka 5.

İlk senaryoya göre; yani yüzde 12’lik enflasyon tahminine göre artış olması halinde, asgari ücretin brütü 2 bin 865 lira, neti ise 2 bin 262 liraya çıkacak. Yüzde 10 oranında artış yapılması halinde ise net asgari ücret, asgari geçim indirimi hariç 2 bin
222 Liraya yükselecek.

Türk-İş'e göre ise yıllık enflasyon değil gıda enflasyonu dikkate alınmalı.

İnsanlar zor durumda emekçilerin gördüğü neflasyon çok farklı hedeflenenlerin üzerinden yapılan hesaplama bize tatmin edici gelmiyor. Biz yaşanmışlar üzerinden hesaplanmasını zammın uygulanmasını istiyoruz. Önümüzdeki yıl vergi toplarken
ceza keserken yüzde 22'nin üzerinde meblağadan bahsediliyor. Hedefle varılan nokta aynı olursa problem yok ama yıllarca hedeflenen enflasyon var ama bir de yaşam var.

Şimdi siz yüzde 12 küsür olarak belirlediğiniz enflasyon var ama çalışanların yüzde 18'e dayanmış mutfak enflasyonu var.

Toplumun hepsini ilgilendiren şeyler orada olmalı.Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz