Başbakanın İstifası Irak'ta Tansiyonu Düşürmedi

Başbakanın İstifası Irak'ta Tansiyonu Düşürmedi

Başbakan'ın istifası da protestoların 3'üncü ayına girdiği Irak'ta gerilimi düşürmeye yetmedi... Tansiyon, Necef kentinde yeniden yükseldi. Öfkeli kalabalık, ülkedeki etkisine tepki gösterdikleri İran konsolosluğunu aynı hafta içinde 2'nci kez ateşe verdi...

Başbakan Adil Abdulmehdi'nin Meclis tarafından kabul edilen istifası sonrası Iraklılar yönünü, ülkedeki İran etkisine çevirdi.

Hükümet karşıtı gösterilerin 3'üncü ayına girdiği ülkede gerilim, Necef kentinde yükseldi. Protestocular İran Konsolosluğu'nu bir haftada 2'nci kez ateşe verdi.

Sivil savunma ekiplerinin müdahale ettiği yangında, binada kimsenin bulunmaması sayesinde can kaybı ya da yaralanma yaşanmadı.

Konsolosluğun ilk yakıldığı olayda personel arka kapıdan kaçarak canını kurtarmış, sonrasında güvenlik güçlerinin eylemcilere ateş açması sonucu ülkede öfke hızla tırmanmıştı. Bir günde 60'dan fazla kişinin ölümü, Başbakan Abdulmehdi'nin
istifasına yol açmıştı.

İşsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğine tepki olarak 1 Ekim'de başlayan eylemlerde şu ana kadar 350 kişi yaşamını yitirdi, 15 BİN kişi yaralandı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz