Çin'den Abd'ye Hong Kong Misillemesi

Çin'den Abd'ye Hong Kong Misillemesi

Hong Kong'daki gerilim, Çin ile Amerika Birleşik Devletleri'ni karşı karşıya getirdi. Pekin, eylemcilere destek için "yaptırım" kartını oynayan Washington'a, özel idare bölgesinin kıyılarını kapatarak misillemede bulundu. Talepleri hayata geçirilene kadar sokakları terk etmeme kararı alan protestocular ise bir kez daha polis ile karşı karşıya geldi...

Küresel ticaret savaşının tarafları, bu kez de 5 aydır öfkeli eylemlere sahne olan Hong Kong üzerinden restleşti.

Çin, eylemcilere destek amacı ile "yaptırım" düzenlemesini hayata geçiren Amerika Birleşik Devletleri'ne misilleme ile yanıt verdi. Düzenlemeyi "içişlerine müdahale" olarak nitelendiren Pekin, Washginton'a ait donanma gemileri ile uçakların, özel

idare bölgesi ziyaretlerini süresiz olarak askıya aldı.

Başkan Donald Trump'ın imzaladığı yasaya cevaben hayata geçirilen karar ile "karışıklığı körüklediği" öne sürülen sivil toplum kuruluşlarına da yaptırım uygulanacağı açıklandı.

Tüm talepleri karşılanana kadar sokakları terk etmeme kararı alan eylemciler ise bu kez "polis şiddetinin soruşturulması" isteğiyle gösteri düzenledi.

Trump'a teşekkür için Amerikan bayrakları ve siyah kıyafetleri ile "talepleri hatırlatma" yürüyüşü düzenleyen kalabalık, kent merkezinde polis engeli ile karşılaştı.

Stratejik sokakları kapatan güvenlik güçleri, eylemcilere biber gazı ile müdahale etti. Arbedede bazı göstericiler gözaltına alındı.

Hong Konglu protestocular, gözaltına alınan ve tutuklanan eylemcilere af çıkarılmasını, polis şiddetine karşı komisyon kurulmasını ve şiddet uygulayan polislerin cezalandırılmasını talep ediyor.


Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz