Gerilimin Gölgesinde Kritik Nato Zirvesi

Gerilimin Gölgesinde Kritik Nato Zirvesi

NATO, işlevinin tartışmaya açıldığı bir dönemde, pek çok gerilimin gölgesinde, İngiltere'de toplanıyor... Organizasyon Türkiye, İngiltere, Almanya ve Fransa'nın 4'lü özel zirvesine de ev sahipliği yapacak... Ayrıca S-400 gerilimi ile terör örgütü PYD/PKK konuları masada olacak. Milli Savunma Bakanlığı ise Suriye'deki terör örgütleri ortaklığına vurgu yaptı..

Barış Pınarı Harekatı'na verilen arada İngiltere, 2 kritik zirveye ev sahipliği yapacak...

NATO'nun 70'inci yıldönümü kapsamındaki organizasyon öncesi, Başkent Londra'da, Türkiye, İngiltere, Fransa ve Almanya liderlerinin 4'lü toplantısına sahne olacak.

Suriye'deki gelişmelerin ana gündemini oluşturacağı görüşmede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO ile ilişkileri gündeme getirecek. İttifakı tartışmaya açan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaşanan Barış Pınarı Harekatı'na
yönelik gerilim de masada olacak.

NATO Zirvesi'nin gündeminde de Türkiye, Baltık ülkeleri ve Polonya'ya ilişkin güvenlik planları var. Ankara, PYD/YPG'nin, terör örgütü PKK'nın uzantısı olduğunu Konsey'in kabul etmesini isteyecek. Ancak başta Amerika Birleşik Devletleri başta
olmak üzere, bazı ülkelerin bu plana çekince koyduğu biliniyor.

Türkiye, kendisine yönelik tehditlere ilişkin savunma planı yayınlanmadan başka bir ülkenin savunma planına onay vermeyeceğini açıkça dile getirmişti. Ankara ile Washington hattındaki S-400 hava savunma sistemleri konusundaki anlaşmazlığın
çözümü için de üst düzey temaslar gerçekleştirilecek.

Rusya ile Suriye'nin kuzeyinde ortak devriyeler devam ederken, PYD/PKK da etki alanını, Amerikan desteği ile arttırmayı sürdürüyor..

Milli Savunma Bakanlığı Fırat'ın doğusundaki karmaşıklığın nedeni olarak, örgütü gösterdi. Hala IŞİD'e bağlı küçük grupların bulunmasında en büyük etkenin, iş birliği yaptıkları PKK ile örgüte verilen destek olduğu vurgulandı.

Saldırılarını sürdüren IŞİD ise Irak'ın doğusundaki Diyala kentini vurdu. Haşdi Şabi güçlerine yönelik saldırıda 2 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.

Gerilim, Suriye'de de tırmandı...

Şam yönetimi, Hama Havalimanı’na yönelik insansız hava araçları ile gerçekleştirilen saldırının, hava savunma sistemleri tarafından püskürtüldüğünü duyurdu.

Son gerilimi azaltma bölgesi İdlib ise son ayların en yoğun çatışmalarını yaşadı.

Rusya destekli hükümet güçleri ile muhalifler arasındaki gerilimde 69 kişi hayatını kaybetti. Söz konusu kayıpların 36'sının ordudan olduğu belirtildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz