Barış Pınarı Harekatı Abd'nin Gündeminde

Barış Pınarı Harekatı Abd'nin Gündeminde

Barış Pınarı Harekatı'nda geri adım atılmayacağını vurgulayan Türkiye'ye; Amerika Birleşik Devletleri'nden, harekatın durdurulması yönünde baskılar gelmeye devam ediyor. "PKK, terör konusunda IŞİD'den daha kötü" ifadelerini kullanan ABD Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile BUGÜN bir araya gelecek Pence'nin temasları olumsuz sonuçlanması halinde Türkiye'ye yıkıcı yaptırımlar uygulayacağını açıkladı. Temsilciler Meclisi'nin Komisyonu'nda da Türkiye'nin harekata son vermemesi durumunda uygulanacak yaptırımlar kabul edildi. Beyaz Saray'da gerçekleşen Suriye toplantısına ise Trump ile Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi arasında çıkan tartışma damga vurdu. Demokrat senatörler toplantıyı terk etti.

Washigton'un gündemi Barış Pınarı Harekatı'ydı.

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin Suriye'deki operasyonuna ilişkin, "Türkiye, Suriye'ye girerse bu Türkiye ile Suriye arasındadır, benim sorunum değil." dedi.

Trump, Suriye'deki YPG/PKK terör unsurlarına atıf yaparak, "Melek değiller" yorumunda bulundu. PKK'nın terör konusunda IŞİD’den daha kötü bir tehdit olduğunu ifade etti.

Türkiye'ye yönelttiği tehditleri de yineleyen Trump, ateşes talebini iletmeik için Türkiye'de bulunan Başkan Yardımcısı Mike Pence’in temasları olumsuzlukla sonuçlanması durumunda Türkiye’ye yıkıcı yaptırımlar uygulayacağını söyledi.

Öte yandan Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komisyonu, Türkiye'nin Suriye'de başlattığı askeri operasyonu sona erdirmemesi halinde yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını kabul etti.

Tasarının Amerikan Kongresi'nden geçmesi halinde operasyonla ilişkilendirilen Türk yetkililere ve bankalara yaptırım uygulanacak.Amerikan silahlarının, Suriye’de operasyon yürüten Türk Silahlı Kuvvetleri’ne satışı engellenecek.Türkiye’nin
Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi satın almasına yönelik yaptırım da uygulanacak.

Temsilciler Meclisi'nde Başkan Trump’ın, Suriye’nin kuzeyinden asker çekme kararını kınayan tasarı da onayladı.

Tasarı, 60'a karşı 354 oy ile kabul edildi.Türkiye’nin operasyonun durması yönünde çağrı yapan tasarı, terör örgütü PKK/PYD'NİN desteklenmesi gerektiğini de ön görüyor.

Temsilciler Meclisi'nin Trump’ın Suriye’den çekilme kararını kınayan tasarıyı ezici bir çoğunlukla kabul etmesinin ardından, Amerikan Kongresi ve Trump arasındaki gerilim Beyaz Saray'da gerçekleşen Suriye toplantısında zirveye çıktı.

Kongre'deki Cumhuriyetçi ve Demokrat partinin önde gelen senatörleriyle biraraya gelen Trump, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ile tartıştı.

Toplantıda yaşanan gerginlik sonucu Demokrat Partili senatörler toplantıyı terk etti. Demokrat Parti liderleri yaptıkları açıklamada Trump’ın Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye “üçüncü sınıf politikacı” dediğini söyledi.

Trump ise twitter hesabından olaylı toplantının fotoğrafları "Asabi Nancy sinirden deliye döndü" notuyla paylaştı.

Ankara ise BUGÜN önemli görüşmelere ev sahipliği yapacak. Amerikan Başkan Yardımcısı Mike Pence, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek.

Ayrıca Erdoğan, 22 Ekim Salı günü Soçi'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelecek.

Rusya'dan ise “Erdoğan, operasyon tamamlandıktan sonra askerlerini çekeceğine söz verdi" açıklaması geldi...

Devlet Başkanı Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, “Erdoğan aslında operasyon yapacakları, amacının, terörist olan gruplara karşı mücadele olduğu konusunda herkesi uyarmıştı. Dolayısıyla bu görev yerine getirilince Türk askerler
Suriye’nin kuzeyinden çıkarılacak” dedi.

1998 Adana Anlaşması’nı hatırlatan Lavrentyev, “Bu anlaşmaya göre Türk askerine, Suriye’ye girebilir, ama orada daimi olarak kalamaz. Biz, Türk askerlerin Suriye topraklarında daimi varlığına karşıyız” ifadelerini kullandı.

Ülke basınına konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Rusya'nın, Suriye ve Türkiye arasında, sınırdaki güvenlik iş birliğini destekleyeceğini söyledi.

Harekata Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği'nden de tepkiler gelmeye devam ediyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Fransa, Almanya, İngiltere, Polonya ve Belçika'nın talebi üzerine Suriye'nin kuzeydoğusundaki gelişmeleri kapalı oturumda görüştü.

Oturumun ardından konsey adına açıklama yapan Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Jerry Matjila; "Birleşmiş Milletler, harekat sebebiyle IŞİD teröristlerinin kaçmasından ve Suriye’de insani durumun kötüleşmesinden endişe duyuyor” ifadelerini
kullandı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Daimi Temsilcisi Kelly Craft ise gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'ye "harekatı derhal durdurması ve ateşkes ilan etmesi" çağrısında bulundu.

Çekya parlamentosu, Türkiye'yi kınayan bir tasarıyı kabul etti ve operasyona derhal son verilmesini istedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Norveç Başbakanı Erna Solberg de yaptıkları görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştular.

Merkel, Almanya ve Norveç'in diğer Avrupa Birliği ülkeleri gibi Türkiye'nin harekatını kaygıyla takip ettiğini belirtti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz