Fırat'ın Doğusuna Olası Harekat

Fırat'ın Doğusuna Olası Harekat

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay; Fırat'ın doğusuna olası harekata ilişkin net mesajlar verdi... Türkiye'nin yanıbaşında terör koridoruna asla izin vermeyeceğini belirten Oktay, "Türkiye tehditlerle hareket edecek bir ülke değildir" dedi... Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatlarının ardından oluşturulan güvenli bölgelerle Suriyeli göçmenlere yaşam alanları yaratıldığını hatırlatan Oktay, Fırat'ın doğusunda da güvenli bölgenin kurulacağını söyledi.

Söz konusu türkiye'nin güvenliği olduğunda Cumhurbaşkanımızın her zaman vurguladığı gibi Türkiye kendi yolunu kendi belirler kendi göbeğini kendisi keser.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Gazi Üniversitesi Akademik Yıl Açılış Töreninde bu net mesajı verdi, Türkiye'nin sınırında bir terör koridoruna izin vermeyeceğini vurguladı.

Uluslararası camiaya mesajımız nettir. Türkiye tehditlerle hareket edecek bir Ülke değildir.

Hiçbir şartta da kendi sınırlarının hemen yanı başında terör koridoru oluşturulmasına ve bir terör devleti oluşturulmasına da asla ve asla müsaade etmez bedeli ne olursa olsun.

Oktay, Suriye sınırına düzenlenen Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatlarını hatırlattı, Fırat'ın doğusunda harekatın ardından kurulması planlanan güvenli bölgeye işaret etti.

Fırat kalkanı ve afrin güvenli bölgelerine 370 bin mnülteci Türkiye'den gönüllü geri dönüş yapmıştır. Şimdi sıra Fırat'ın doğusunda güvenli bölgeyi oluşturmaktadır. Türkiye hem güney sınırlarımıza tehdit eden terör örgütlerine haddini bildirecek hem
de Türkiye'de bulunan Suriyeli mültecilerin gönüllü olarak ülkelerine dönmelerine fırsat sağlayacaktır.

Türkiye'nin güvenli bölgelerle Suriyeliler için yaşam alanları oluşturduğunu belirten Fuat Oktay, Türkiye'nin, Suriye'nin toprak bütünlüğünden yana olduğunun altını bir kez daha çizdi.

Hem sınırlarımızda huzurun hakim olması hem de Suriyeli kardeşlerimizin geleceği için Suriye'nin toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinden yana tutumuzu sonuna kadar devam ettirmekte kararlıyız.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz