TBMM'de Bu Hafta

TBMM'de Bu Hafta

Partilerin haftasonu kamplarının ardından milletvekillerini yoğun bir Meclis mesaisi bekliyor... Gündemde yargı paketi, su ürünleri kanununda yapılacak değişiklik ve gümrükle ilgili düzenlemeler var...

Meclis'i, yeni yasama yılında yoğun bir mesai bekliyor...

8 Ekim Salı günü toplanacak Genel Kurul'un gündeminde, Gümrük Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi var.

Teklife göre, gümrük işlemlerinden doğan vergilerin alınabilmesi için tahakkuk edebilecek verginin yüzde 20 fazlası oranında teminat alınması uygulamasından vazgeçilecek.

Gümrük müşavir yardımcısı olabilmek için aranan şartlar arasına "terör suçundan ceza almama" da eklenecek.

Adalet Komisyonu'nda yargı paketinin görüşmeleri devam edecek. Kanun Teklifinin tümü üzerinde görüşmelerini tamamlayan komisyon, teklifin maddelerini müzakere edecek.

Teklife göre, haber verme sınırlarını aşmayan veya eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmayacak. Soruşturma evresinde tutukluluk sürelerine sınırlama getirilecek.

OHAL sonrası pasaportları iptal edilenlere, belirli şartları taşımaları şartıyla pasaport verilecek. Hakim adaylığı sınavına girmek, avukatlık veya noterlik stajlarına başlamak için yapılacak sınavda başarılı olma şartı aranacak. Baroya kayıtlı ve en az 15 yıl kıdemi bulunan avukatlara yeşil pasaport verilebilecek.

Ayrıca, cinsel istismar mağduru çocukların soruşturma evresindeki beyanları, ilgili merkezlerde cumhuriyet savcısının nezaretinde uzmanlar aracılığıyla alınacak.

Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu da bu hafta toplanıyor. Gündeminde Su Ürünleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi var.

19 maddelik teklife göre, kaçak ve ruhsatsız teknelerle yapılan 'gırgır', 'trol' gibi avcılık yöntemleri tamamen yasaklanacak.

Yeni balık çiftlikleri kurulacak, pirana ve amerikan levreği gibi yabancı türleri Türk sularına bırakanlara da 20 bin liraya kadar para cezası kesilecek.

Ayrıca Marmara, Karadeniz ve boğazlarda ışıkla avlanma yasaklanacak, avlananlara 50 bin lira idari para cezası verilecek.

Araştırma komisyonları da çalışmalarına devam edecek.

Dışişleri Komisyonu ise 10 Ekim Perşembe günü toplanarak, uluslararası anlaşmaları görüşecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz