ABD Büyükelçiliği'ne Tweet Tepkisi

ABD Büyükelçiliği'ne Tweet Tepkisi

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin sağlık durumuyla ilgili Twitter'da paylaşılan olumsuz bir yorumun, Amerikan Büyükelçiliği tarafından beğenilmesine art arda tepkiler geldi. Cumhurbaşkanlığı, AK Parti ve MHP olayı kınadı ve soruşturulmasını istedi. Dışişleri Bakanlığı da harekete geçerek ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarını bakanlığa çağırdı. Tepkiler üzerine Büyükelçilik, gün içinde 2 kere özür mesajı yayınladı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin sağlık durumuyla ilgili Twitter'da paylaşılan olumsuz bir mesajın, Amerikan Büyükelçiliği'nin hesabından beğenilmesi tepkilere neden oldu...

Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, "Bahçeli'siz bir siyaset hayali kuranlar hayal kırıklığına uğrayacak" dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da "Amerikan Elçliği'nin Türkiye'nin içişlerine karışmak gibi bir işi yoktur.

ABD Dışişleri Bakanlığı bu olayı soruşturmalı ve sorumlular hakkında gerekenleri yapmalıdır" mesajını paylaştı.

Tepkilerin ardından büyükelçilikten bir açıklama geldi. Twitter hesabından paylaşılan mesajda "tweet yanlışlıkla beğenilmiştir. Bu hatadan dolayı pişmanız ve her türlü karışıklık için özür diliyoruz" denildi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de yaptığı açıklamada olayı kınadı; "Konu, kuru bir özürle geçiştirilecek bir konu değildir. İnsani açıdan kabul edilemez olduğu gibi içişlerimize çirkin bir müdahale çabasıdır" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı da harekete geçti. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı; olay hakkında açık ve net izahatta bulunulması istendi. Maslahatgüzar Jeffrey Hovenier ile Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal görüştü.

Tüm bu gelişmelerin ardından Büyükelçilik, FETÖ firarisi Ergun Babahan'ın paylaşımının yanlışlıkla beğenilmesi nedeniyle ikinci kez özür diledi.

Açıklamada, "Twitter hesabımızda gerçekleşen hatadan dolayı özür dileriz. Ergun Babahan ile bir ilişiğimiz olmadığı gibi, attığı tweet’in içeriğini de onaylamıyoruz ve kabul etmiyoruz. Söz konusu hatadan üzüntü duyduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz" denildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz