Aramco Saldırısında İran Hedefte

Aramco Saldırısında İran Hedefte

Suudi Arabistan'daki petrol tesislerine yönelik saldırıda oklar tamamen İran'a çevrildi... Riyad öncülüğündeki koalisyon da, Amerika Birleşik Devletleri gibi, Yemen'deki Husiler'in üstlendiği saldırıdan Tahran'ı sorumlu tuttu. Başkan Donald Trump da, açıklamanın ardından tehdidin dozunu yükseltti. Birleşmiş Milletler ise gerilimin tırmanmasından endişeli...

Uluslararası petrol piyasasını vuran Suudi Arabistan'daki saldırıyı, Yemen'deki Şii grup Husiler üstlendi, ancak tepkilerin hedefinde İran var...

Amerika Birleşik Devletleri'nin iddiasına, Riyad da destek verdi. Suudi öncülüğündeki koalisyon, devlet petrol şirketi Aramco’nun 2 tesisini hedef alan bombardımanın, İran menşeli silahlarla düzenlendiğini açıkladı.

Koalisyon sözcüsü Turki el Maliki, "terör saldırısı" olarak tanımladığı olayda kullanılan silahlı insansız hava araçlarının, en fazla 150 kilometre menzili bulunduğuna dikkati çekti. Abqaiq ve Khurais'taki tesislerin Yemen sınırına olan uzaklığı ise 800 kilometre...

Washington, paylaştığı uydu fotoğrafları ile saldırının geliş yönü üzerinden üstü kapalı biçimde Tahran'ı işaret etmişti.

Riyad yönetimi de bunun üzerine, saldırılara ilişkin soruşturmaya katılması için uluslararası uzmanlar çağırma kararı aldı.

Başkan Donald Trump da bu açıklamanın ardından, İran'ın saldırıların sorumlusu olduğundan neredeyse emin olduğunu söyledi.

Savaştan kaçınmak istediğini dile getiren Trump, savaşa, tarihte hiçbir ülkenin olmadığı kadar hazır oldukları açıklaması ile de tehdidin dozunu yükseltti.

Tırmanan gerilimde devreye ise Birleşmiş Milletler girdi...

Kuruluş, benzer saldırıların, Yemen’i kontrol altına alınması zor bölgesel bir felakete sürükleyebileceği uyarısında bulundu.

Barıştan her geçen gün daha da uzaklaşıldığını belirten Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, savaş devam ettiği sürece bölgesel istikrara tehdidin de artacağını kaydetti.

Rusya da bir kez daha sağduyu çağrısını yineledi...

Ülkenin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilsici Vasiliy Nebenzya, "çelişkili açıklamalar'' olduğunu ve ''sonuca varmak için acele edilmemesi' gerektiği"ni söyledi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz