3'lü Suriye Zirvesi Sona Erdi

3'lü Suriye Zirvesi Sona Erdi

Çankaya Köşkü'nde gerçekleşen 3'lü Suriye zirvesi sona erdi.... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Suriye'de kalıcı çözüm arayışı için beşinci kez bir araya geldi. Zirve sonrası kameralar karşısına geçen 3 lider önemli açıklamalar yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ev sahipliğinde, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen Rusya devlet başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin katılımıyla beşinci üçlü Suriye Zirvesi sona erdi.

Kritik zirvenin ardından basın toplantısında konuşan liderler önemli açıklamalar yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Anayasa komitesi için pürüzlerin giderildiğini söyledi.

Anayasa komitesinin oluşumuna dair çalışmanın başarıyla tamamlanması bir kişiyle ilgili bir olumsuzluk vardı bunuda gidermiş bulunuyoruz.

Bu usül kıurallarıda süratle giderilmiş olacak böylelikle cenevrede komite çalışmaları süratle başlayacaktır prüz kalmadı diyebilirim ortak yaklaşımızda bu

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında Güvenli bölge vurgusu yaptı. Türkiye'nin Suriye sınırında bir terör oluşumuna rıza göstermeyeceğini belirtti.

Sayın ruhani ve sayın putini fıratın doğusunda güvenli bölge konsunda gleinen aşama konusnda bilgilendirdim suriye sınırında bir terör oluşumuna bir rıza göstermeyeceğimizi kendilerine belirttim

Nihai hedefimiz suriye'nin kzueyinde bir barış koridoru tesis ederek ülkenin bölünmesini engellemektir, bunun için şayet abd ile istediğimiz... kendi harekat planımızı uygulamaya koyacağımızı anlattım

Fırat'ın doğusundaki barış koridorunun mültecilerin için korunaklı bir liman olacağına dikkati çekten Erdoğan Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönmesi için Türkiye'nin gereken sorumluluğu almaya hazır olduğunu ifade etti.

Türkiye2nin sığınmacı yükünü tek başına taşıyamacağı ortadadır... zaten mmkünde değildir. artık suriyelilerin güvenli geri dönüşne yoğunlaşmamız gerekiyor, fıratın doğusundaki barış koridoru güvenli bir liman olacaktır, hatta bu kattı rakka taraflarına idirebilsek geri dönecek mültesi sayısı 3 milyonu aşabilir

Geri dönecek suriyeliler için bu bölgelerde uluslararası toplumun desteğiyle yeni yerleşim alanların inşaa edilmeside mimkündür türkiye olarak gereken sorumluluğu almaya hazırız

Erdoğan'ın ardından konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Suriye'de yaşananlardan Amerika Birleşik Devletleri'ni sorumlu tuttu.

Suriye'ye yabancı ülkelerin müdahalesine karşıyız, bunların başında abd gelmektedir

Onlar suriye'yi bölmeye çalıştılar bu üç ülke için kabul edilebilir değildir bu tutumu

Rusya Devlet Başkanı Putin Anayasa komitesi'nin listesinin onayladığını söyledi.

3 Garantör ülkesi anayasa komitesinin listesi onaylanmıştır, çalışmaya başlamadır, biz bunu desteklemeye hazırız

Putin İdblib'te gerginliğin azaltılması için Erdoğan ve Ruhani ile mutabık kaldığını da belirtti.

İbdlib bölgesinde gerginliğin azaltılması için mutabakata vardık ama biz suriye ortusuna kısıtlı bir miktarda destek vereceğiz

Liderler üçlü zirvenin ardından ortak bir bildiri yayımlandı.

Bildiride 3 ülke liderinin; Suriye'nin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünün korunması konularında kararlılığı vurgulandı.

İsrail'in Suriye topralarındaki Golan Tepeleri'nin işgali kınandı. İsrail'in Suriye'ye yönelik askeri saldırılarının istikrarı bozduğu, ülkenin egemenliği ile toprak bütünlüğünü ihlal ettiği ve bölgedeki gerilimi tırmandırdığı ifade edildi.

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki durumu ayrıntılı şekilde gözden geçiren liderler, İdlib ile ilgili bütün anlaşmaların tüm unsurlarıyla hayata geçirilerek sahada sükunetin sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

Anayasa Komitesinin çalışmalarına Cenevre'de başlamasını sağlamaya hazır olduklarını belirten 3 lider, sonraki üçlü zirve için İran'da buluşacak.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz