BREZİLYA'NIN AŞIRI SAĞCI BAŞKANI'NIN KARARLARI TEPKİ TOPLUYOR

BREZİLYA'NIN AŞIRI SAĞCI BAŞKANI'NIN KARARLARI TEPKİ TOPLUYOR

Brezilya'da Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun kararları tartışma yaratmaya devam ediyor... Bolsonaro'nun, oğlunu Washington'a Büyükelçisi olarak atanması yargıyı da harekete geçirdi.. Savcılar, bu girişimi engellemek için inceleme başlattı...

Brezilya'da aşırı sağcı devlet başkanı Jair Bolsonaro'nun oğlunun Amerika Birleşik Devletleri'ne Büyükelçisi olarak atanmasını engellemek için savcılar harekete geçti.

Cumhuriyet Başsavcılığı, federal mahkemeden bir kişinin diplomat olabilmesi için 3 yıl yurt dışında görev yapmış olması kararını çıkartması talebinde bulundu.

Eduardo Bolsonaro'nun sadece 4 aylık dış ilişkiler tecrübesi olduğu belirtilen savcılık başvurusunda, "Diplomasi tecrübesi bulunmayan bir kişinin atanması ulusal çıkarları ve gizli bilgileri riske atabilir, özellikle de kişisel ilişkilerde yakınlık varsa ki öyle görünüyor" denildi.

Muhalefet milletvekilleri de Brezilya Yüksek Mahkemesi'ne atamayı engelleme çağrısında bulundu.

Jair Bolsonaro, oğunun iyi derecede yabancı dil bilmesi ve Trump'ın çocuklarıyla yakın ilişkileri nedeniyle iyi bir büyükelçi olacağını savunuyor.

35 yaşında olan Eduardo Bolsonaro milletvekili ve parlamentonun alt kanadının dış ilişkilerden sorumlu komisyonunun başkanı.

Devlet Başkanı Bolsonaro'nun 5 çocuğu bulunuyor. En büyük oğlu Flavio Bolsonaro senatör olarak görev yaparken, oğullarından Carlos Bolsonaro da Rio de Janeiro şehir meclisi üyesi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz