Yemen'de savaş tehlikesi

Yemen'de savaş tehlikesi

Yemen'deki çatışmalar, sivilleri ölüme sürüklüyor... Geçici başkent Aden'de 40 kişinin hayatını kaybetmesi sonrası Türkiye, oluşan kaos ortamından endişe duyduğunu belirtti. Gerilimi tırmandıran Birleşik Arap Emirlikleri destekli Güney Geçiş Konseyi ise Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyona açık kapı bıraktı.


Yemen, 3 koldan çıkmaza sürükleniyor...

Geçici başkent Aden'de yaşanan çatışmalarda 40 sivil hayatını kaybetti, 260'ı da yaralandı. Açıklama, Birleşmiş Milletler'den geldi. Kuruluş, sivillerin korunması için tüm taraflara, "uluslararası insan hakları hukukuna riayet etme" çağrısı yaptı.

Türkiye de alarm veren durumdan endişeli...

Taraflara, ülkedeki siyasi ve insani krizi daha da derinleştirecek adımlardan kaçınmaları çağrısı yapan Dışişleri Bakanlığı, sorunların diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini vurguladı. Ankara yönetimi, yürütülen uluslararası çabalara verdiği desteği sürdüreceğini de belirtti.

Suudi Arabistan'ın çağrısının ardından da Birleşik Arap Emirlikleri destekli Güney Geçiş Konseyi, koalisyona katılmak için adım attı.

Konsey, İran'ın bölgedeki nüfuzunun genişlemesine karşı Riyad öncülüğündeki oluşum ile birlikte mücadele vereceklerini duyurdu.

Ardından Şii Husiler ile koalisyon arasındaki çatışmalar yeniden şiddetlendi.

Husiler, Suudi Arabistan'ın güneyinde yer alan Hamis Muşayt kentindeki Kral Halid Hava Üssü'ne insansız hava araçları ile hedef aldı. Saldırıda, 1 insansız hava aracı, Suudiler tarafından düşürüldü.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz