"Güvenli Bölge"den taviz yok

"Güvenli Bölge"den taviz yok

Türkiye, "güvenli bölge" derinliğinin en az 30 kilometre olması konusunda kararlı... Müşterek Harekat Merkezi'nin önümüzdeki günlerde kurulacağını duyuran Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, aksi durumda Türkiye'nin, sınırötesi operasyona başlayacağı mesajını verdi. İdlib'de ise rejimin ilerleyişi, Rusya'nın desteği ile hız kazandı.


Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri, Suriye sınırında "güvenli bölge" kurulması konusunda uzlaşıya vardı. Ancak, Washington'ın 15 kilometre olarak ısrar ettiği derinlik konusunda Ankara'dan taviz yok...

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bu kapsamda kararlaştırılan Müşterek Harekat Merkezi'nin önümüzdeki günlerde kurulacağını açıkladı. Ankara'nın beklentisini bir kez daha yineleyen Akar, oyalama yoluna gitmemesi için de Washington'ı üstü kapalı şekilde uyardı.

"KORİDORUN DERİNLİĞİ 30-40 KİLOMETRE OLMALI, BU KONUDA ADIM ATILACAĞINI TAHMİN EDİYORUZ. HERHANGİ BİR AKSİLİK ÇIKTIĞI ZAMAN BİZİM KENDİ PLANIMIZI DEVREYE KOYACAĞIMIZI BELİRTTİK. B YA DA C PLANI, KENDİ FAALİYETLERİMİZ DE OLACAK. BU BÖLGEDE HİÇBİR ŞEKİLDE TERÖR KORİDORU KURULMASINA İZİN VERMEYECEĞİMİZİ ORTAYA KOYDUK. TEMENNİMİZ, MÜTTEFİKİMİZ OLAN ABD'NİN VE ASKERLERİNİN YAPTIKLARI KONUŞMALAR VE SÖZLER ÇERÇEVESİNDE BU SÜRECİN İLERLEMESİNE GAYRET GÖSTERECEKLERİNE İNANMAK İSTİYORUZ"

Akar'ın gündeminde, Rusya'dan satın alınan ve Washington'ın yaptırım tehdidini sürdürdüğü S-400 hava savunma sistemleri de vardı.

2'nci batarya için yer seçim faaliyetlerinin devam ettiğini belirten Bakan, yeni sevkiyatın Ağustos ya da Eylül ayında geleceğini söyledi.

Çözüm bekleyen bir diğer konu da, son "Gerilimi Azaltma Bölgesi İdlib..."

Olası bir saldırıya misli ile karşılık verileceğini aktaran Akar, Türkiye'nin ateşkes için de çalışmalarını sürdürdüğünü anlattı.

"TÜM BU OLUMLU GÖRÜŞME VE NİYETLERE RAĞMEN RUSYA DESTEKLİ REJİM, AHLAK DIŞI SALDIRILARINI SÜRDÜRÜYOR. YAŞLI GENÇ DEMEDEN HAZİRAN AYINDAN BU YANA 400 CİVARINDA SİVİL VE MASUM İNSAN HAYATINI KAYBETMİŞ DURUMDA. AÇIKÇA RUSYA NEZDİNDE DE DİLE GETİRDİK. BURADA BİZE YÖNELİK SALDIRILARA MİSLİYLE MUKABELE ETTİĞİMİZİ VE EDECEĞİMİZİ DİLE GETİRDİK. ONLAR DA BUNUN YANLIŞLIKLA OLDUĞUNU SÖYLÜYOR. BU IZDIRABIN BİTMESİ İÇİN RUSYA'YLA GÖRÜŞMELERİMİZ SÜRÜYOR"

Moskova destekli rejim güçleri ise kentin güneyindeki ilerleyişini sürdürüyor...

El Habeet kasabasını ele geçiren ordu, yönünü Han Şeyhun kasabasına çevirdi.

Bölgedeki direnişi kırılan Heyet Tahrir Şam geri çekilirken, Şam'a bağlı birlikler de 23 askerini kaybetti. Taraflar arasındaki şiddetli çatışmalarda 7 asker de yaralandı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz