Hong Kong diken üstünde

Hong Kong diken üstünde

Hong Kong'u karıştıran yasa tasarısı nedeni ile tansiyon hala yüksek... Sokakları terk etmeyen protestocular, polisle karşı karşıya geldi. Göz yaşartıcı gaz ile müdahaleden kaçan göstericiler; çareyi, metro istasyonlarına sığınmakta buldu. Binden fazla kişinin havalimanı işgali de ulaşımı olumsuz etkiliyor.


Hong Kong, suçluların Çin'e iadesi yasa tasarısı nedeni ile haftalardır diken üstünde bekleyişini sürdürüyor...

Sokaklarda devam eden dev protesto gösterilerinde eylemciler sık sık polis ile karşı karşıya geliyor. Kuzeydeki Tai Wai semtinde bir tren istasyonunda toplanan BİN kişi ile Tsim Sha Tsui semtinde bir karakolu çevreleyen çok sayıda eylemci, göz yaşartıcı gaz müdahalesi ile karşılaştı.

Gaz maskeleri bulunan kalabalık, çareyi, metro istasyonunun içine sığınmakta buldu.

Geniş güvenlik önlemi alan polisin müdahalesine rağmen eylem boyunca hükümet karşıtı göstericiler bölgeden ayrılmadı.

Gösteriler sırasında Pekin yanlısı bir grup da, hükümet karşıtı eylemciler ile karşı karşıya geldi.

Hong Kong polisi, 9 Haziran'dan bu yana süren eylemlerde 82'si yeni olmak üzere 500'den fazla protestocuyu gözaltına aldı. Gösterilerde polisin protestoculara karşı binden fazla göz yaşartıcı gaz ve çok sayıda plastik mermi kullandığı kaydedilmişti.

Özel idare bölgesini karıştıran tasarı, politik suçları kapsam dışında tutuyor. Ancak 7,5 milyon nüfuslu Hong Kong'da halkın büyük bölümü, insanların Çin'in yargı sistemi altında keyfi gözaltılara, adil olmayan yargı süreçlerine ve hatta işkenceye maruz kalacağını savunuyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz