Kurban Bayramında beslenme

Kurban Bayramında beslenme

Kurban bayramında et ve tatlı tüketimi artıyor... Ancak, özellikle kalp ve tansiyon hastalarının tükettiği besin miktarına dikkat etmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, etin pişirilme ve saklanma koşullarına yönelik de önerilerde bulunuyor.


Bayram geleneğinin en önemli simgesidir bol çeşitli sofralar. Şeker bayramından farklı olarak kurban bayramında etle yapılan yemekler daha da artar.

KURBAN BAYRAMINDA ET TÜKETİMİ ARTTIĞI GİBİ TATLI TÜKETİMİ DE ARTIYOR. AMA NE KADAR BAYRAM DA OLSA YEDİKLERİMİZE DİKKAT ETMEKTE FAYDA VAR.

Et ve tatlı tüketiminin arttığı bayramda beslenme konusunda uzmanların uyarısı var. Başkent Üniversitesi İstanbul Hastanesinden Uzman Diyetisyen Selin İmran Özdemir, özellikle sağlık sorunu olan kişilerin daha dikkatli olması gerektiğini söylüyor.

ÖZELLİKLE SİNDİRİM SİSTEMİYLE İLGİLİ PROBLEMLERİ ÇOK GÖREBİLİYORUZ. BAĞIRSAKLA İLGİLİ SIKINTILAR OLABİLİYOR. KALP DAMAR HASTALARININ DİKKAT ETMESİ GEREKİYOR. TANSİYONLAR YÜKSELEBİLİR. YANLIŞ PİŞİRİLMİŞ YEMEKLER DE BU HASTALIKLARI TETİKLEYEBİLİR.

Uzmanlar, etlerin pişirilme ve saklanma koşullarıyla ilgili de uyarıda bulunuyor.

ETİ BEKLETMEDEN TÜKETMEMELİYİZ. 24 SAAT BEKLEDİKTEN SONRA TÜKETMELİYİZ.PİŞİRME ŞEKLİ ÇOK ÖNEMLİ ETİ KENDİ YAĞI İLE PİŞİRMEMEİZ GEREKİYOR. KIZARTMA OLMAMALI. IZGARA BUĞULAMA YAPILMALI. AKŞAM DEĞİL ÖĞLEN TÜKETİLMELİ. KURBAN ETLERİ KESİLİRKEN BIÇAK VE TAHTALAR AYRI OLMALI. ÇİĞ ET KESİLDİKTEN SONRA AYNI BIÇAKLA SEBZE KESİLMEMELİ. SAKLANMA KOŞULLARI DA ÖNEMLİ. BUZLUĞA ÖNCE TÜKETECEĞİMİZ ÜRÜNÜ KOYMALIYIZ.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz