Çanakkale Eceabat'ta orman yangını

Çanakkale Eceabat'ta orman yangını

Çanakkale’de Tarihi Gelibolu Yarımadası'nda DÜN akşam saatlerinde başlayan ve gece boyu devam eden yangın kısmen kontrol altına alındı; Ancak risk sürüyor.


Çanakkale Kara Savaşları'nın yaşandığı, şehitliklerin ve anıtların bulunduğu Tarihi Gelibolu Yarımadası'ndaki Eceabat ilçesine bağlı Behramlı köyü yakınlarında orman yangını çıktı.

Dün akşam Saat 22.30 sıralarında henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüdü.

Yangının bir kolu köye doğru, diğer kolu ise Davutbeyin Çiftliği mevkisine doğru ilerledi.

Şehitlikler ve köylerin çevrelerinde önlemler arttırıldı.

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, yangına çok sayıda arazöz ve itfaiye aracıyla müdahale etti. Çevre illerden itfaiye ekiplerinin de destek verdiği çalışmalara sabah saatlerinde helikopterler de katıldı.

Gece boyunca bölgeye 40 araç, 15 dozer ve 100 arazöz ile çok sayıda işçi sevk edildi. 20 araç, 72 arazöz ve 250 personelle aralıksız yürütülen söndürme çalışmalarına, köylüler de destek verdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Çok büyük bir yangın değil, ekipler yangına müdahale ediyor" dedi. Pakdemirli, Yangının iki hatta başladığını belirterek, "tek hat üzerinde sürüyor. Havanın aydınlanmasıyla birlikte havadan da müdahalede bulunacağız" dedi.

Eceabat Belediye Başkanı Saim Zileli de, yangının 150 dönümlük alanda etkili olduğunu belirterek, "Yangının büyüme ihtimali yüksek, rüzgar müdahaleyi güçleştiriyor. Yerleşim yerlerini tehdit etmiyor" dedi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz