Doğu Akdeniz'de taviz yok

Doğu Akdeniz'de taviz yok

Doğu Akdeniz'de gerilimi tırmandıran taraflara en net uyarı, Ada'dan geldi... Kurban Bayramı'nı, kuvvet kademesi ile birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde karşılayan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, isim vermeden Yunan ve Rum yönetimlerini hedef aldı. Bölgede tansiyonu düşürmek için devreye Birleşmiş Milletler girdi. Genel Sekreter Guterres, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya mektup gönderdi.


"ONLAR ARAŞTIRMA, SONDAJ YAPACAK, GAZ, PETROL ÇIKARACAK, O ZENGİNLİKLERDEN İSTİFADE EDECEK, HEM KIBRIS HALKI HEM DE TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ VE 82 MİLYON HİÇBİR ŞEY YAPMADAN SEYREDECEK. BU ÇOK KOMİK, BÖYLE BİR ŞEY OLMAZ. BUNU KİMSE BİZDEN BEKLEMESİN."

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, gerginliği körükleyen taraflara bu mesajı, sondaj çalışmalarının devam ettiği Doğu Akdeniz'den verdi...

Yavuz sondaj gemisine refakat eden TCG Gemlik fırkateynine helikopter ile inen Akar, taktik resmi üzerinden brifing aldı. Bakan Akar, Kıbrıs Türkleri'nin haklarını Türkiye'nin sonuna kadar savunacağına vurgu yaptı.

"KIBRIS’TA, DOĞU AKDENİZ’DE, EGE’DE BİR OLDUBİTTİYE GÖZ YUMMAYACAĞIZ. İÇİNDE BİZİM OLMADIĞIMIZ KARARLARIN YAŞAMA ŞANSI OLMADIĞINI BAŞINDAN BERİ SÖYLÜYORUZ.

Kurban Bayramı'nı da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde karşılayan Akar'a Türk Sİlahlı Kuvvetleri'nin komut kademesi de eşlik etti.

Bayram namazını Hala Sultan Camisi’nde kılan Akar ve komutanlar, ardından halkla bayramlaştı. Vatandaşlar, heyeti yoğun sevgi gösterileriyle karşıladı.

İlerleme sağlanamayan son zirvenin ardından Türk ve Rum tarafının Eylül ayındaki görüşmesi öncesi ise devreye Birleşmiş Milletler girdi.

Genel Sekreter Antonio Guterres, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya gönderdiği mektupta, gerginliğin azaltılması çalışmalarının desteklendiğini vurguladı.

Akıncı da Guterres'e, doğalgaz kaynaklarının yönetimi konusunda Anastasiadis'e yaptığı öneriyi iletti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz