Yunanistan'dan, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'dekİ Sondajına Tepki

Yunanistan'dan, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'dekİ Sondajına Tepki

Doğu Akdeniz'de doğalgaz kaynakları üzerinde tek taraflı hak iddia eden Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan'ın girişimleri sürüyor... Fatih sondaj gemisinin çalışmalarını engellemeye çalışan Yunanistan, Avrupalı ortaklarına başvurdu... Başbakan Aleksi Çipras, Avrupa Birliği'nden Ankara'yı açıkça kınamasını istedi.. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise "İstediğimiz tek bir şey var; Kıbrıs Türk halkının haklarının garanti altına alınması" açıklamasını yaptı.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, bir kez daha Brüksel'den yardım istedi...

Çipras, Avrupa Birliği Konseyi'ni, Kıbrıs açıklarındaki "doğal gaz arama çalışmaları" nedeniyle Türkiye'yi açıkça kınamaya çağırdı.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, Çipras'ın Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk ile telefonda görüştüğü belirtildi.

Çipras'ın görüşmede konseyden, Türkiye'nin "uluslararası hukuku ihlal etmeyi sürdürmesi" halinde yasa dışı olarak nitelediği sondaj faaliyetlerine karşılık yaptırım uygulamayı değerlendirmesini istediği kaydedildi.

Bu arada, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan konuya ilişkin bir açıklama geldi...

Çavuşoğlu, "Kıbrıs etrafında ve Akdeniz'deki kaynakları birlikte paylaşarak Doğu Akdeniz ve Kıbrıs'ın refahı ve istikrarını güçlendirmek istiyoruz. İstediğimiz tek bir şey var; Kıbrıs Türk halkının haklarının garanti altına alınması" dedi.

Kıbrıs Rum Kesimi'nin, Doğu Akdeniz'deki yeraltı kaynaklarını tek taraflı kullanma girişimine Türkiye karşı çıkıyor...

Türkiye'nin, Fatih sondaj gemisi ile bölgede yürüttüğü çalışmaları hukuk dışı sayan Yunanistan ve Rumlar ise Avrupa Birliği'ni devreye sokmaya çalışıyor..

Birleşmiş Milletler ise Yunanistan ve Rum kesimini uyararak, bölgedeki doğalgaz kaynaklarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin de hakkı olduğunu bildirmişti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz