Erken Terhisin Yolu Açıldı

Erken Terhisin Yolu Açıldı

Silah altındaki er ve erbaşlara erken terhisin yolu açıldı... Askeralma Kanunu Teklifi'nin, askerlik süresini 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylık süresini ise 12 ay olarak öngören maddesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Silah altındaki erbaş ve erlere erken terhis yolu açıldı... Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda temel kanun olarak görüşülen teklifin, 1. bölümündeki ilk 6 maddesi kabul edildi.

Teklifin kabul edilen maddelerine göre, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkek askerlik hizmeti yapmaya mecbur olacak, askerlik hizmeti yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecek.

Hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak.

Erbaş ve erlerden istekli olanlardan şartları yerine getirenler ve uygun görülürlerse 6 ay daha askerlik hizmetine devam edebilecek... Bu durumda olanlara görevlerinin devamı süresince, net asgari ücretten az olmamak harçlık ödenecek.

Teklifin, "Askerlik hizmet sürelerini, ihtiyaca göre bir katına kadar artırmaya veya yarısına kadar azaltmaya Cumhurbaşkanınca karar verilebilebilir" hükmüne, AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti gruplarının verdiği önergeyle "Bu şekilde belirlenen hizmet süresi 6 aydan az olamaz" ibaresi eklendi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz