Eski Mısır Devlet Başkanı Mursi

Eski Mısır Devlet Başkanı Mursi

Eski Mısır Devlet Başkanı Muhammed Mursi, mahkeme salonunda hayatını kaybetti. Mursi'nin vefatının ardından ülkede alarm durumu ilan edildi. Casuslukla suçlanan Mursi'nin ölümü ile ilgili Türkiye'den de mesajlar paylaşıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mursi'nin ölümüyle ilgili, "Mursi kardeşimize, şehidimize Allah'tan rahmet diliyorum" dedi.

Eski Mısır Devlet Başkanı Muhammed Mursi mahkeme salonunda yaşamını yitirdi...

Mursi, Mısır'da ilk kez seçilen, devrik 5. cumhurbaşkanıydı. 2013 yılında Genelkurmay başkanı Abdülfettah Sisi tarafından askeri darbe ile görevinden alınarak cezaevine konulmuştu.

Söz konusu duruşmada ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı "casuslukla" suçlanıyordu.

Mursi'nin küçük oğlu Abdullah Mursi babasının şeker hastalığının ilerlediğini ve sol gözündeki görme sorunları bulunduğunu söylemişti.

Mursi'nin ölümünün ardından en büyük oğlu Ahmed, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda acısını, "Babam! Allah'ın huzurunda buluşacağız." şeklinde ifade etti.

Mısır İçişleri Bakanlığı, Muhammed Mursi'nin vefatının ardından ülkede alarm durumu ilan etti.

Mursi'nin ölümü Türkiye'de de geniş yankı uyandırdı... Siyasilerden Mursi'nin ölümüne ilişkin ilk tepkiler geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mursi'nin ölümü ile ilgili açıklama yaptı.

MAALESEF MAHKEME SALONUNDA BU CEREYAN ETMİŞ. BEN ÖNCELİKLE MURSİ KARDEŞİMİZE, ŞEHİDİMİZE ALLAH'TAN RAHMET DİLİYORUM. VE DEMOKRATİK YOLLARLA, YÜZDE 52 OY ALMAK SURETİYLE MISIR'A CUMHURBAŞKANI OLAN MERHUM MURSİ, ŞUANDA DEMOKRASİYİ BİR TARAFA KOYARAK, İŞGALCİ BİR EDA İLE TAMAMIYLA BİR DARBEYLE MISIR'IN BAŞINA GEÇEN ŞUANDAKİ ZALİM SİSİ, BİLDİĞİNİZ GİBİ 50'YE YAKIN KİŞİYİ İDAM ETMİŞTİR.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Bu zulüm ve katliamın failleri bunun hesabını er ya da geç bu dünyada da ahirette de verecektir."ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, "Darbe onu iktidardan uzaklaştırdı ancak hatırası silinmeyecek. Ümmet dik duruşunu unutmayacak!" yorumunda bulundu...

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise, başsağlığı mesajı yayımladı...
Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Mısır'ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, ahlaksız ve hukuksuz darbe sonrasında cuntanın güdümündekimahkeme salonlarında yargılanıyordu. Mahkeme salonunda şehit oldu. Şehit Mursi'ye Allah'tan rahmet diliyoruz." ifadesini kullandı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz