Disk-Ar Açıkladı;

Disk-Ar Açıkladı;

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu ise işsizlik oranını yüzde 21; işsiz sayısını da 7 milyon 356 Bin kişi olarak açıkladı... DİSK Araştırma Dairesi, TÜİK verilerine dayanarak hazırladığı "geniş tanımlı" işsizlik raporunda "iş aramaktan vazgeçenler ile mevsimlik işçilerin de" değerlendirildiğini bildirdi. CHP sözcüsü Faik Öztrak ise işsiz sayısının daha da yüksek olduğunu savundu.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun, 4 milyon 544 bin kişi olarak açıkladığı işsiz sayısı DİSK'e göre 7 milyon 356 bin kişi; işsizlik oranı da yüzde 21.

Konfederasyon'un Araştırma Dairesi, bu rakamların mevsimlik işçilerin yanı sıra, iş aramaktan vazgeçenlerin eklenmesi ile ortaya çıktığını bildirdi.

DİSK-AR VERİLERİNE GÖRE;
İŞSİZLİK: %21
İŞSİZ SAYISI: 7 MİLYON 356 BİN

İŞSİZLİK OLMASI NORMAL 15 16 YILDIR İŞÇİLERE MEMURLARA EMEKLİLERE AZ ZAM YAPILARAK ENFLASYON AŞIRI ARTTIRILARAK ALIM GÜCÜ AZALDI, KİMSE BİR ŞEY ÜRETEMİYOR, BENİM DE ATÖLYEM VAR GEZİYORUM ÇÜNKÜ İŞİM YOK.BİLİNEN RAKAM 4 BUÇUK MİLYON AMA BELKİ 10 10 BUÇUK MİLYON.
BEN DE İŞSİZİM ŞU AN İŞ GÖRÜŞMESİNDEN GELİYORUM.PARA VERMİYORLAR MAAŞ VERMİYORLAR ÇALIŞTIĞIMIZIN PARASINI ALAMIYORUZ

Sanayi üretimi ve büyümedeki daralmaya paralel olarak istihdamda da düşüşün devam ettiği belirtilen DİSK Raporu'nda, istihdam yaratma kapasitesinin gerilediği kaydedildi. Raporda, "Ağustos 2018 ile Mart 2019 arasında istihdamdaki kayıp ise 1 milyon 523 bin olarak gerçekleşti " denildi.

İSTİHDAMDA KAYIP
2018 AĞUSTOS - 2019 MART
1 MİLYON 523 KİŞİ

GENÇ ÇOCUKLAR VAR KİMİSİ SİGORTA YAPMIYOR KİMİSİ İŞTEN ÇIKARIYORLAR HER GÜN İŞ ARIYORLAR.
ASGARİ ÜCRET ALIYORLARDI İŞTEN ÇIKARDILAR İŞSİZ KALDILAR EVDE OTURUYOR 3 ÇOCUĞU VAR.

İşsizlikte en büyük artışın gençlerde yaşandığına dikkat çekilen raporda, "Ne eğitimde, ne istihdamda olanların" geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,9 puan artarak yüzde 23,7'e ulaştığı kaydedildi.

İŞSİZLİK
GENÇ: %26
KADIN: %16,2
GENÇ KADIN: %28,4
TARIM DIŞI GENÇ KADIN:% 31,7
NE EĞİTİMDE NE İSTİHDAMDA: %23,7

İMKANSIZ İŞ BULMALARI NE KADAR ÜNİV MEZUNU OLURSAN OL
ÜNİV MEZUNU OLMAK BİR ŞEY İFADE ETMİYOR ZATEN
ÜNİV MEZUNU VS KİMSE İŞ BULAMIYOR.KADINA İŞ VERMEME SEBEPLERİ VAR AYRIMCILIK VAR.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, işsizlik rakamlarını değerlendirdi; "artışın büyük kısmı daha önce iş sahibi olduğu halde işini kaybedenlerden geldi" dedi.

Öztrak, zamana bağlı eksik ve yetersiz istihdam edilenler ile mevsimlik çalışanların hesaba katıldığı en geniş tanımlı işsiz sayısının ise 8,2 milyon kişiye ulaştığını ifade etti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz