TBMM milli savunma komisyonu'nda kabul edildi

TBMM milli savunma komisyonu'nda kabul edildi

Yeni askerlik sistemiyle ilgili yasa teklifi, Meclis Milli Savunma Komisyonu'ndan geçti.. Düzenleme yasalaştığında, askerlik süresi 6 aya düşecek, bedelli askerlik kalıcı hale gelecek. Yeni askerlik sisteminin getirdiği yeniliklerden birisi de Yedek Astsubaylık rütbesi. Türk silahlı kuvvetlerinde er olarak başlayan asker, generalliğe kadar yükselebilecek. Öğretmen ve doktorlar ise Temel askerlik eğitiminden sonra Bakanlıkların emri altına girecek.

Yeni askerlik sistemine ilişkin yasa teklifi, Meclis Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi.

Bayramdan önce yasalaşması öngürülen teklife göre askerlik herkes için 12 aydan 6 aya indirilecek. 6 ayı tamamlayarak terhis olma hakkı elde eden askere, istemesi durumunda bir 6 ay daha devam imkanı sağlanacak.

Lise ve dengi okullarda öğrenim görenler için 22, dört yıllık fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokul öğrenim görenler için 28 yaşına kadar askerlik hizmeti ertelenebilecek.

Bedelli kalıcı hale gelecek. 20 yaşının dolduran herkes bir aylık bedelli askerlik uygulamasından yararlanabilecek. Yoklama kaçağı ve bakayalar bedelli askerlikten faydalanamayacak fakat bir sefere mahsus bedelliden faydalanma imkanı getirilecek.

bedelli askerlik için çok sayıda talep olursa o yıl için kura sistemi devreye girecek. Yurtdışında çalışanlar dövizle askerlikten yararlanabilecek.

Yeni sistemle beraber yedek astsubay rütbesi de geliyor. Meslek Yüksek Okulları mezunları yedek astsubay olarak görev yapabilecek.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde er olarak başlayan bir Türk vatandaşı, generalliğe kadar yükselebilecek.

Öğretmenler ve doktorlar temel askeri eğitimden sonra sonra Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı'nın emrine verilecek.

Emniyet Teşkilatına mensup olanların her türlü askerlik işlemi ertelenecek ve emniyet teşkilatında 10 yıllık hizmet süresini dolduranlar askerlik yapmış sayılacak.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz