Kapadokya teklifi meclis'te kabul edildi

Kapadokya teklifi meclis'te kabul edildi

Yeni rantlara yol açacağı iddiasıyla eleştirilen bir düzenleme daha Meclis'te yasalaştı. Yasaya göre Kapadokya'da farklı kurumlara ait planlama yetkileri kurulacak olan Kapadokya Alan Başkanlığı'nda toplanacak.

Türkiye turizmini de yakından ilgilendiren bir düzenleme daha Meclis'ten geçti.

O düzenleme ile Kapadokya'nın tarihi, kültürel ve doğal dokusunun korunması ile farklı kurumlara ait planlama yetkilerinin kurulacak Kapadokya Alan Başkanlığı'nda toplanması öngörülüyordu. AK parti milletvekillerinin imzasıyla Meclis başkanlığına verilmişti; teklif BUGÜN yasalaştı;

Yasaya göre Kapadokya'da geçiş dönemi koruma esasları ve kullanma şartları ile meri planlara ve komisyon kararlarına aykırı uygulama yapılamayacak.
Kapadokya Alan Başkanlığı kurulacak. Bu kurum her türlü aykırı uygulamanın giderilmesini sağlamaya, gerektiğinde aykırı uygulamaya konu yapı ve tesisleri yıkma veya yıktırmaya yetkili olacak.

Kapadokya alanında bulunan Hazine ile kamu kurum ve kuruluşlarının özel mülkiyetindeki taşınmazların satışı, inşaat yaptırılması, kiraya verilmesi ve benzer diğer hususlar Kapadokya Alan Başkanlığının uygun görüşüyle yapılabilecek. Vakıflar Genel Müdürlüğünün idaresi ve denetiminde bulunan taşınmazlar bu kapsamın dışında tutulacak.

Yeni yasa, alınan tedbirlere aykırı davranılması halinde 50 bin liradan 200 bin liraya kadar idari para cezasını da öngörüyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz