Meclis'te "hayvan hakları" için mesai

Meclis'te "hayvan hakları" için mesai

Hayvan hakları için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu bugün ilk toplantısını yaptı; Komisyonda dinlenen Adalet Bakanlığı yetkilisi, hayvanlara karşı işlenen tüm suçların Türk Ceza Kanunu kapsamına alınmasını önerdi...

Meclis bugün hayvan hakları için mesai yaptı.

Beş parti kabul etmiş, hayvan hakları için Meclis Araştırma Komisyonu kurulmuştu; komisyon bugün ilk toplantısını yaptı,

ABUZER YAZICIOĞLU: "TÜRKİYE'DE YILDA 4 BUÇUK MİLYON CİVARINDA SUÇ DUYURUSU GELİYOR SORUŞTURMA SAYISI 1 BUÇUK MİLYONU MAHKEMEYE İNTİKAL EDİYOR "

Son dönemlerde Türkiye kamouyu, hayvanlara yönelik öldürme ve işkence fiillerine ilişkin haberlerle sarsılmıştı. Meclis araştırma Komisyonunda bilgi veren Adalet Bakanlığı yetkilisi Abuzer Yazıcıoğlu, bu konuda mahkemelerde oluşabilecek iş yüküne işaret etti; kabahat kapsamına giren eylemlerin Türk Ceza Kanunu kapsamına alınmasının caydırıcı olacağını vurguladı.

ABUZER YAZICIOĞLU: "HERHANGİ BİR HAYVANI ÖLDÜRMENİN İŞKENCE HADİSESİNDE ....TAHMİN EDEMEDİĞİMİZ İŞ YÜKÜYLE ....ŞİKAYET SÜBAP GÖREVİ GÖRECEK"

Meclis Araştırma Komisyonu'nda ise Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yetkililer bulundu. Bakanlık yetkilisi Erdem İsmetoğlu Emniyet ve Jandarma içinde özel bir birim oluşturulmasını önerdi

hayvanlara kötü muamele ile ilgili toplum vicdanını da zedeleyen haberlerin ardından iktidar ve muhalefet, hayvan haklarına yönelik yasal düzenlemenin çıkarılması için harekete geçmiş ancak o düzenleme Meclis gündemine bir türlü gelememişti.

Tarım ve Orman bakanlığı ise sorunların kaynağında yeterli sayıda hayvanın kısırlaştırılamamasının yattığını savundu.

ERDEM İSMETOĞLU: "TÜRKİYE'DE ŞU ANDA SAHİPSİZ HAYVAN SAYISI 2 MİLYONU BULMUŞTUR 200 KISIRLAŞITRIYORUZ 300 ARTIYOR HER YIL ARTIYOR ,...AMA HAYVAN SAYIMIZ ARTMIŞ VE ÇATIŞMADA ARTARAK DEVAM ETMİŞ ...20 DEĞİL 500 HAYVAN KISIRLAŞTIRMAK LAZIM "

"Öncelikle sokak hayvanlarının üremesinin durdurulması gerekir" diyen İsmetoğlu, kısırlaştırma işleminde belediyelerin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmediğini öne sürdü.

ERDEM İSMETOĞLU: " ISIRMA VAKASINDAN DOLAYI ...HASTANEYE GİDİYOR AŞI MALİYETİ 13 MİLYON "

Tarım ve Orman Bakanlığına göre Türkiye'de kısırlaştırılmamış yaklaşık bir milyon sokak hayvanı bulunuyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz