Milli savunma bakanı Akar bedelli askerlikle ilgili ayrıntıları açıkladı

Milli savunma bakanı Akar bedelli askerlikle ilgili ayrıntıları açıkladı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, askerlik süresinin 6 aya indirileceğini; bedelli askerliğin de kalıcı hale getirileceğini duyurdu...Askerliğe er olarak başlayanlara subaylık yolunun açık olduğuna da dikkat çeken Bakan, "yeni sistem kanunlaşınca silah altındaki askerler terhis edilecek mi" sorusuna; “Olabilir” yanıtını verdi...

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yeni askerlik sisteminin ayrıntılarını aktardı...

Hazırlanan taslağa göre askerlik süresi 12 aydan altı aya inecek... 6 ay daha kalmak isteyene ise aylık 2 bin lira harçlık verilecek... Ayrıca bedelli askerlik kalıcı hale getirilecek...Bedelli için yükümlünün devlete ödeyeceği tutar da 30 bin lira olacak.

Bir yılda 145 bin kişinin bedelli askerlik yapabilmesinin mümkün olduğunu ifade eden Bakan Akar, "145 binden fazla bedelli başvurusu olursa kura olacak." dedi.

Hulusi Akar, yeni sistemin lise ve altı mezunlarının yanı sıra lisans, lisansüstü ve meslek yüksekokulu mezunlarından isteyenlere de ihtiyaçlar kapsamında askerlik görevini er olarak yapabilme imkanı tanıdığını vurguladı.

"BU GENÇLERİMİZ GELECEK, BEDELLİ İSTEYENLER DAHİL, BİR AY TEMEL ASKERLİK EĞİTİMİ YAPACAKLAR. MİLLET OLMANIN, ASKER OLMANIN GEREĞİ BURADA BİR AYLIK EĞİTİMİ ALACAKLAR. BU PROGRAM ÜZERİNDE ÖNEMLE DURUYORUZ. GENÇLERİMİZİN HEM GÜNLÜK HAYATINA HEM DE GELECEK HAYATLARINA ETKİ EDECEK BİLGİLERİ İÇERECEK BİR EĞİTİM VERMEYE ÇALIŞACAĞIZ."

Bakan Akar, yeni sistemle birlikte çok önemli olarak nitelendirdiği "yedek astsubaylık" uygulamasının da hayata geçirileceğini açıkladı.

"YEDEK ASTSUBAYLIKLA, MESLEK YÜKSEKOKULUNU BİTİRDİKTEN SONRA HERHANGİ BİR ŞEKİLDE ZORLAMAYLA 4 YILLIK OKUL BİTİRMENİZE GEREK YOK DİYORUZ. MESLEĞİNİZİ SEVİYORSANIZ BUNU YAPIN, ASKERLİKTEN DOLAYI BUNU DEĞİŞTİRMEYE KALKMAYIN, BÖYLECE ARA PERSONEL KONUSUNDA DA SIKINTI OLUŞMASIN İSTİYORUZ."

Hulusi Akar, askerliğe er olarak başlayanlara subaylık yolunun açık olduğuna da dikkat çekti.

Bakan, "yeni sistem kanunlaşınca silah altındaki 6 aydan fazla görev yapan askerler terhis edilecek mi" sorusuna; “Olabilir” yanıtını verdi...Akar ""Bunun kararını tabii Cumhurbaşkanımız ve Meclis verecek" dedi..

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz