AB'den Türkiye'ye yeni engeller

AB'den Türkiye'ye yeni engeller

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında şimdi de, yeşil pasaport krizi başladı... Resmi görevli olarak değil, şahsi amaçlı seyahat eden yeşil pasaport sahiplerine yönelik kontrollerin sıkılaştırıldığı bazı kişilerin ise geri gönderildiği bildirildi... Schengen vizesi başvurusu reddedilen Türk vatandaşlarının sayısının da ciddi oranda arttığı kaydedildi..

Türkiye, Avrupa Birliği’nden vize serbestisi beklerken, yeşil pasaportlu Türk vatandaşları için sınır girişlerinde uygulanan kontroller sıkılaştırıldı.

Almanya havalimanlarında bazı yeşil pasaport sahiplerinin ilk uçakla geri gönderilmesi üzerine, Türkiye’nin Düsseldorf Başkonsolosluğu bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Alman sınır polisi pasaport kontrolü sırasında, sağlık sigortası, dönüş bileti ve kalınacak süre için günlük 45 euro nakit para veya geçerli bir kredi kartı ibraz edilmesini istemektedir” denildi.

İçişleri Bakanlığı da, bir kişinin Türkiye’de yeşil, gri ya da diplomatik pasaporta sahip olmasının, otomatikman Schengen bölgesine ve bu kapsamdaki Almanya’ya giriş yapmasına hak sağlamadığını bildirdi.

Schengen vizesi başvurusunda bulunan Türk vatandaşlarının sayısında da gerileme olduğu duyuruldu.

Avrupa Birliği istatistiklerine göre, Türk vatandaşlarının vize başvuruları 2017 yılına kadar sürekli artış gösterirken, ekeonomik krizin başladığı 2018'de yüzde 10’luk bir gerileme kaydedildi.

Schengen vizesi başvurusu reddedilen Türk vatandaşlarının sayısının ise ciddi oranda arttığı vurgulandı.

2014 yılında vize başvurularının yüzde 4,4’ü reddedilirken, bu oran 2018 yılında yaklaşık iki katına çıkarak yüzde 8,5’e ulaştı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz