Trump,'dan İran'ı tehdit: "savaş istiyorsanız, sonunuz olur"

Trump,'dan İran'ı tehdit: "savaş istiyorsanız, sonunuz olur"

Amerika Birleşik Devletleri, gerilimi tırmandırdığı Basra Körfezi'nde İran'ı savaşa çekmek için yoğun çaba sarfediyor... Başkan Donald Trump, bir kez daha Tahran'ı tehdit etti. Washington'ın ortağı Suudi Arabistan'ın yanı sıra Irak da olası bir çatışmaya karşı çıktı. Bağdat ayrıca Amerikan enerji şirketi ExxonMobil'in bölgedeki çalışmalarını durdurmasına da tepkili...

İran'ın sağ duyulu tavrına rağmen Amerika Birleşik Devletleri Basra Körfezi'nde savaşı körüklüyor...

Başkan Donal Trump, Tahran'ı bir kez daha tehdit etti. Trump, "Savaşmak isterse bu resmen İran'ın sonu olur" dedi...

Washington'ın, Orta Doğu'daki askeri varlığını güçlendirerek, bölgeyi psikolojik baskı altına alma girişimine müttefiki Riyad da karşı çıktı.

Herhangi bir savaş istemediğini ve bunu önlemek için her türlü adımın atılacağını bildiren Suudi Arabistan, yine de herhangi bir tehdide güçlü ve kararlı bir şekilde karşılık vereceğini duyurdu.

Suudiler Tahran'a, "yıkıcı politikalar benimsemekten kaçınma", "komşuluk kurallarına uyma" ve "bölge işlerine müdahil olmama" çağrısı yaptı.

Irak'tan da krizin taraflarına uyarı var...

Ülkedeki genel seçimlerin kazananı olan Sadr Hareketi lideri Mukteda el-Sadr, olası bir savaşın, Irak'ın sonunu getireceği uyarısında bulundu.

Irak Hükümeti, artan gerginliği gerekçe göstererek, Basra Körfezi'ndeki personelini geri çeken Amerikan enerji şirketi ExxonMobil'e de tepki gösterdi.

"Haksız ve kabul edilemez" olduğu belirtilen kararın, güvenlik için değil, siyasi nedenlerle alındığı öne sürüldü.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz