HUAWEİ telefonlarında android yazılım güncellenemeyecek

HUAWEİ telefonlarında android yazılım güncellenemeyecek

Amerikan Başkanı Donald Trump'ın, yabancı telekomünikasyon şirketlerinin Amerikalı firmaların teknolojilerini kullanmasını yasaklayan kararı uygulamaya girdi... Buna göre, Çinli Huawei'nin yeni telefonlarında Android yazılımı güncellenemeyecek. Bu telefonların, uygulama yüklenmesini sağlayan Google Play, e-mail hizmeti Gmail ya da video uygulaması YouTube'a da erişimi olmayacak.

Amerikan Başkanı Donald Trump'ın, ulusal güvenlik riski oluşturduğuna inanılan yabancı telekomünikasyon şirketlerinin Amerikalı firmaların teknolojilerini kullanmasını yasaklayan kararı uygulamaya girdi...

Google, Çinli Huawei şirketi ile yazılım, donanım ve teknik servis hizmetlerini içeren anlaşmayı sınırladığını açıkladı.

Bundan sonraki Huawei telefonlarında Google'ın geliştirdiği Android yazılımı güncellenemeyecek... Bu telefonların, uygulama yüklenmesini sağlayan Google Play, e-mail hizmeti Gmail ya da video uygulaması YouTube'a da erişimi olmayacak.

Şimdiki Huawei telefonlarında ise bu hizmetler olduğu gibi kullanılmaya devam edecek.

Bu durumun Huawei'nin Çin dışındaki akıllı telefon operasyonlarını etkileyebileceği belirtildi.

Huawei ise son birkaç yıldır Android sistemini kullanmasının engellenmesi ihtimaline kendi yazılımını devreye sokmak için bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı.

Huawei'nin Çin'deki operasyonları zaten Google uygulamaları yasak olduğu için bu durumdan etkilenmeyebileceği, ancak şirketin en büyük ikinci pazarı olan Avrupa'da ise bu durumun nasıl bir zarara yol açabileceğinin henüz kestirilemediği bildirildi..

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz