Sudan'da normalleşme çalışmaları

Sudan'da normalleşme çalışmaları

Sudan, 30 yıllık Ömer el-Beşir iktidarını sona erdiren darbeden çıkış arıyor... Yönetimdeki Askeri Geçiş Konseyi ile muhalefet, yeniden müzakere masasına dönüyor. 6 sivilin ölümü ile tarafları karşı karşıya getiren saldırının faillerinin bulunması sonrası ise muhalifler, sivil itaatsizlik ve genel grev çağrısı yaptı.


30 yıllık Ömer el-Beşir dönemini sona erdiren darbe sonrası Sudan'a kaos hakim...

Yönetimi elinde bulunduran Askeri Geçiş Konseyi ile muhalefeti temsil eden Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri, yeniden müzakere masasına oturuyor. Görüşmeler, eylemlerin sürdüğü Ordu Karargahı binası ve çevresindeki barikatların kaldırılarak, yolların açılması için askıya alınmıştı.

Sivil bir geçiş hükümeti talep eden muhalefet, askeri yönetim üzerindeki baskıyı arttırmak için bir yandan da sivil itaatsizlik ve genel grev organize ediyor...

Bu kapsamda, Başkent Hartum başta olmak üzere ülke genelindeki göstericilerden, halka bildiriler dağıtıp meydan konuşmaları yaparak, 23 Mayıs Perşembe günü için farkındalık oluşturulması istendi.

Geçiş sürecini tehlikeye atan saldırıların ise failleri yakalandı.

Askeri Geçiş Konseyi, 6 göstericinin hayatını kaybetmesine yol açan silahları ateşlediği belirlenen kişilerin yakalandığını duyurdu.

200 kişinin de yaralandığı saldırıdan, ordu sorumlu tutulmuştu.

Sudan'da tarafların zorlu görüşmeleri sonrası, geçiş sürecindeki devlet başkanlığı, parlamento ve kabinenin yapıları konusunda uzlaşmaya varılmış ve 3 yılın ardından genel seçimlere gidilmesi kararlaştırılmıştı.

Ancak anlaşmanın imzalanmasına saatler kala askerin güç kullanarak gösterilerin sürdüğü meydanı tahliye etmesi, süreci baltalamıştı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz