Avusturya'da siyasi deprem

Avusturya'da siyasi deprem

Başbakan yardımcısının pazarlık görüntüleri, Avusturya'yı erken seçime sürükledi... Strache'nin görevlerinden istifa etmesi de ülkedeki tansiyonu düşürmeye yetmedi. Halkın sokaklara inmesinin ardından koalisyon hükümetini fesheden Başbakan Kurz, sandığa gidileceğini açıkladı.


2017 yılına ait bir video kaydı, Avusturya'da siyasi krize neden oldu...

Görüntülerde yer aldığı Rus yatırımcıya, "kamu ihalelerinde kolaylık sağlamak" ile suçlanan Başbakan Yardımcısı ve koalisyon ortağı Avusturya Özgürlük Partisi'nin lideri Heinz-Christian Strache, her iki görevinden istifa etse de bu hamle yeterli olmadı.

Halkın ellerinde pankartlar ile sokaklara dökülmesinin ardından Başbakan Sebastian Kurz, koalisyonun yürümeyeceğini belirterek, erken seçime gidileceğini açıkladı.

Ekim 2017'de yapılan seçimlerde Kurz'un partisi yüzde 31 oy alırken, Strache'nin partisi yüzde 27'lik oy oranıyla ikinci parti olmuştu.

Seçimlerin hemen öncesinde, İspanya'nın İbiza adasında kaydedilen görüntüler, Alman basını tarafından paylaşılmıştı. Strache'nin bu görüntülerde seçim öncesi partisine yardım yapılması durumunda bazı devlet ihalelerinin Rusya'ya verilebileceği yönünde ifadeler kullandığı öne sürülmüştü.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz