Avusturya'yı sarsan görüntü

Avusturya'yı sarsan görüntü

Başbakan yardımcısının pazarlık görüntüleri, Avusturya'da siyasi depreme neden oldu... 2017 yılındaki seçimler öncesine ait görüntülerdeki koalisyon ortağı parti lideri, bir Rus yatırımcıya "kamu ihalelerinde kolaylık sözü vermek" ile suçlandı. Muhalefet ve halkın yoğun tepkisinin ardından 49 yaşındaki siyasetçi, tüm görevlerinden istifa etti...

2017 yılına ait bir video kaydı, Avusturya'da şok yarattı.

Görüntülerde, Başbakan Yardımcısı ve Avusturya Özgürlük Partisi Genel Başkanı Heinz-Christian Strache, Rus bir iş insanı ile görülüyor.

49 yaşındaki siyasetçi, parlamento seçimleri öncesine denk gelen görüşmede, seçim kampanyalarına maddi destek karşılığı, Rus yatırımcıya kamu ihalelerinde kolaylık sağlamak ile suçlanıyor.

İddiayı gündeme, Alman basınının önde gelen haftalık Spiegel dergisi ile Süddeutsche Zeitung taşıdı.

İspanya'nın İbiza adasında gerçekleştiği belirtilen görüşmede, partinin Meclis Grubu Başkanı olan Johann Gudenus da yer aldı. Görüntüleri doğrulayan ikili ise kesinlikle yolsuzluğa bulaşmadıklarını savundu.

Ancak bu açıklama, ülkedeki tansiyonu düşürmeye yetmedi.

Muhalefetin istifa çağrıları sonrası Strache, hem başbakan yardımcılığı görevinden, hem de partisinin genel başkanlığından istifa etti.

Başbakan Sebastian Kurz'un istifasını kabul ettiği siyasetçi, videoda söyledikleri ile ilgili olarak hatalı olduğunu kabul etti ve kamuoyundan özür diledi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz