Suriye'de terör örgütlerinin kapışması

Suriye'de terör örgütlerinin kapışması

Suriye bu kez, terör örgütlerinin kapışmasına sahne oldu... IŞİD, Amerika Birleşik Devletleri'nin müttefiki PYD/PKK'nın Menbiç'teki sözde meclis merkezini bombalı araç ile hedef aldı. Saldırıda 1'i elebaşı olmak üzere 2 terörist öldü. Irak'ta ise yabancı güçler teyakkuza geçti. İngiltere, tehdit seviyesini yükseltirken, Bağdat, Washington'u "askeri takviye" ile suçladı.


Suriye'de hakimiyet alanı daralan terör örgütleri bu kez birbirini hedef aldı.

IŞİD, Amerika Birleşik Devletleri'nin müttefiki PYD/PKK işgali altındaki Menbiç'te, sözde askeri meclis merkezine intihar saldırısı düzenledi.

Bomba yüklü aracın infilak ettiği patlamada, biri sözde kent sorumlusu 2 terörist öldü, 10 kişi yaralandı. Aralarında kadın ve çocukların da olduğu yaralılar hastaneye kaldırıldı.

Çevredeki ev ve iş yerlerinde hasara neden olan patlamanın şiddeti, ile derin bir çukur oluştu.

Washington öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait helikopterler bölgede devriyeye başlarken, kente giriş ve çıkışlar kontrol altına alındı.

Son gerilimi azaltma bölgesi İdlib'de ilerleyişini sürdüren rejimin ortağı Rusya ise, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne karşı harekete geçti.

Moskova, ülkede kimyasal silah kullananların tespitine yönelik yeni soruşturma öncesi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne şikayette bulundu. Şikayet metninde kuruluş, "siyasallaşmak" ile suçlandı.

Lahey merkezli örgüt, geçmişte, Şam yönetimini kimyasal silah kullanmakla suçladığı raporlar sunmuştu.

Amerikan askerlerinin Suriye'den tahliye edilmesi süreci de bölgeyi hareketlendiren bir diğer konu...

İngiltere, bu bahane ile Irak'taki askerleri ve diplomatları için tehdit seviyesini yükseltti. Atılan adıma "İran’dan kaynaklanan güvenlik risklerinin artması" gerekçe gösterildi.

Bağdat yönetimi ise Londra ile benzer bir uyarıda bulunan Washington'u hedef aldı.

Irak Meclisi Güvenlik Komisyonu, Amerikan yönetimini, "Irak’a daha çok asker göndermek için bahane uydurmak" ile suçladı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz