Machu Picchu için büyük tehlike

Machu Picchu için büyük tehlike

İnka uygarlığının en ünlü antik kenti olan Peru'daki Machu Picchu'nun kalıntıları büyük tehlike altında... Bölgeye daha fazla turist getirmek için yeni bir havalimanı inşaa edilmesine tepki var... Projeyi önlemek için imza kampanyası başlatıldı.


Andlar ülkesi Peru, dünyanın en önemli kültürel miraslarından biri sayılan İnka uygarlığının antik kenti Machu Picchu'ya daha fazla turist taşımak için yeni havalimanı inşasına başladı.

Machu Picchu'ya daha yakın ve turistleri doğrudan taşımaya imkan veren havalimanına arkeologlar, tarihçiler ve yerel halktan tepki geldi...

Yeni havalimanı inşaatını önlemek için imza kampanyası başlatıldı.

UNESCO'nun Dünya Mirası listesindeki Machu Picchu, 2017 yılında 1.5 milyondan fazla ziyaretçi ağırladı.

Bu rakam şu anki haliyle bile UNESCO'nun tavsiye ettiği limitin iki katını aşmış durumda.

Yeni havalimanından kalkacak uçakların, 348 kilometrekarelik arkeolojik parkın üzerinden alçak uçuş yapmasının da kalıntılara hesaplanamayacak zararlar vermesinden endişe ediliyor.

Milyarlarca dolara inşa edilecek havalimanı için iş makineleri, deniz seviyesinden 3800 metre yüksekteki İnka kasabası Chinchero'da çalışmalara başladı...

Chinchero, İnkaların Kolombiya'dan Arjantin'e uzanan uygarlığının kalbi olan Kutsal Vadi'nin giriş kapısı kabul ediliyor.

İmza kampanyasının başını çeken Cambridge Üniversitesi'nin Perulu sanat tarihçisi Natalia Majluf, "Burada İnkalar tarafından yapılmış teraslar ve patikalar var. Buraya havaalanı inşa etmek hepsini yok etmek demektir" dedi.

Yeni havalimanının 2023 yılında tamamlanması planlanıyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz