İngiltere, AB'den bir türlü ayrılmıyor

İngiltere, AB'den bir türlü ayrılmıyor

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma süreci Brexit'e ilişkin oylamaların sonu gelmiyor... Başbakan Theresa May ile İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, Brexit anlaşmasının İngiliz parlamentosunda dördüncü kez oylanması konusunda anlaştı... Hükümet yetkilileri ise "Bu da kabul görmezse bir beşinci deneme olmayacak" açıklamasını yaptı.


İngiltere Başbakanı Theresa May'in Avrupa Birliği ile üzerinde uzlaştığı, ancak Parlamento tarafından üç defa reddedilen Brexit anlaşması dördüncü kez oylanacak.

Anlaşmayı dördünce kez Avam Kamarası'nın önüne getirme kararı, Başbakan May ve İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn'in ikili görüşmesinde alındı. May, parlamenterler yaz tatiline çıkmadan önce anlaşma için son bir fırsat daha verilmesini istedi..

3 Haziran'da gerçekleşecek oylamaya ilişkin İngiliz basınına bilgi veren hükümet yetkilileri, "Bu da kabul görmezse bir beşinci deneme olmayacak" değerlendirmesini yaptı.

Brexit kararını ikinci kez halka sorma önerisine karşı çıkan May'in bu girişimi, ülkedeki önemli bir kesim tarafından 'tutarsızlık' olarak görülüyor.

Oylamanın, Amerikan Başkanı Donald Trump'ın Londra'ya resmi ziyaret yapacağı günlere denk gelmesi ise dikkati çekti..

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz