ABD'den S-400 karar tasarısı

ABD'den S-400 karar tasarısı

Amerika Birleşik Devletleri'nin, Türkiye'ye, S-400 baskısı sürüyor.... Konuya ilişkin olarak Amerikan Temsilciler Meclisi'ne bir karar tasarısı sunuldu. Tasarıda, Türkiye'nin, Rusya'dan S-400 alması durumunda, F-35 programından çıkarılması, satışın durdurulması ve yaptırımlar uygulanması isteniyor...

Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye'yi S-400 alımından vazgeçirmek için F-35'ler üzerinden tehdit etmeyi sürdürüyor.

Amerikan Temsilciler Meclisine sunulan yeni karar tasarısında, Türkiye'nin S-400'leri alması durumunda F-35 programından çıkarılması, satışının durdurulması ve yaptırımlar uygulanması istendi.

Türkiye'nin, Rusya ve İran ile işbirliği yaptığı belirtilen tasarıda, "S-400'ler, Amerika Birleşik Devletleri ve NATO ortaklarının güvenliğinin altını oyuyor, Türk-Amerikan ilişkilerini zayıflatıyor" ifadeleri kullanıldı.

Türkiye'nin S-400 sistemlerini almasının, Amerika Birleşik Devletleri Hasımlarına Yaptırım Yoluyla Karşı Koyma Yasası kapsamında değerlendirilmesi gerektiği de savunuldu.. Bu durumda Ankara'ya yaptırım uygulanması istendi.

Tasarının yasalaşması için önce Temsilciler Meclisi'nden, ardından Senato'dan geçmesi, son olarak da Amerikan Başkanı Donald Trump'ın onayı gerekiyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz